رقابت میان اینتل و اپل برای تصاحب شرکت‌های هوش مصنوعی

تاریخ : ۰۷ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۳۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که غول‌های فناوری اینتل و اپل در حال رقابت برای تصاحب شرکت‌های نوپای فعال در حوزه شبکه‌های عصبی عمیق و هوش مصنوعی هستند. به این دو شرکت باید شرکت‌های دیگری همچون گوگل، مایکروسافت وغیره را اضافه کنیم که نشان‌دهنده آینده روشن هوش مصنوعی است.

گزارشی که منتشر شده‌است نشان می‌دهد شرکت اینتل در حال تصاحب شرکت نوپای Narvana Systems است که در زمینه الگوریتم‌های یادگیری عمیق و مراکز داده هوش مصنوعی فعالیت دارد. اطلاعات غیررسمی حاکی از آن است که این غول سازنده تراشه مبلغ 408 میلیون دلار به‌عنوان بخشی از توافق خود برای تصاحب این شرکت نوپا پرداخته کرده است که مبلغ بالایی برای یک شرکت تازه تاسیس، و البته بسیار تخصصی و مجهز به حساب می‌آید. این معامله می‌تواند برای هر دو طرف بسیار سودمند باشد. شرکت اینتل از قبل روی شبکه عصبی عمیق و یادگیری ماشین وقت و سرمایه بالایی گذاشته است و تصاحب شرکت‌های نوپا در ایجاد پیشرفت‌های فناورانه ورای داشته‌های خود اینتل یک عامل کلیدی به شمار می‌رود. برای شرکت Nervana همه چیز در جمله زیر خلاصه می‌شود: «هر چقدر هم که بتوانیم سرمایه جذب نماییم، هرگز نمی‌توانیم به فناوری‌هایی که در اینتل دسترسی خواهیم داشت، دست پیدا کنیم».
در همین حال اپل هم در حال تصاحب شرکت‌های نوپاست. این شرکت قبلا مجموعه‌هایی همچون Perceptio، Vocal IQ (یک شرکت نوپای هوش مصنوعی که طبیعت کار آن شبیه Siri خود اپل است) و Emotient Inc. (شرکت نوپایی که از شبکه‌های عصبی عمیق برای ارزیابی حالت‌های چهره و احساسات بهره می‌برد) را تصاحب کرده است. نباید شرکت نوپای Turi را که در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در کاربردهای مختلف تخصص دارد، از قلم بیاندازیم که اپل برای خرید آن 200 میلیون دلار هزینه کرده است. همانگونه که از طبیعت اپل برمی‌آید، این شرکت هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده از خدمات Turi در محصولات اپل یا چگونگی بهره‌گیری از فناوری آن در مجموعه روبه‌رشد هوش مصنوعی خود منتشر نکرده است. تیم کوک، مدیر اجرایی اپل بیان کرده است که این شرکت روی هوش مصنوعی برای تمام نوآوری‌های خود متمرکز خواهد بود و این احتمال وجود دارد که Turi جایی در نقشه بازی جدید اپل پیدا کند.
هیچ یک از این اخبار تازگی ندارند. رقابت برای تصاحب شرکت‌های نوپای دره سیلیکون مدتی است که در جریان است و شرکت‌ها یقین دارند که شبکه‌های عصبی عمیق، یادگیری ماشین، و راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حقیقت راه پیشرفت به شمار می‌روند. از سال 2011 شرکت‌های اینتل، گوگل، اپل، آی‌بی‌ام، AOL، یاهو، مایکروسافت و Salesforce، 34 شرکت نوپا را تصاحب کرده‌اند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند. گوگل با تصاحب 9 شرکت در صدر این فهرست قرار دارد.
تمام این اخبار یک پیام روشن دارند. هوش مصنوعی و محاسبات پیشرفته بالای سر ما قرار دارند و آزمایشگاه‌های این غول‌های فناوری در حال حاضر داغ‌ترین نقاط نوآوری به شمار می‌روند. تصاحب اخیر شرکت‌های نوپا توسط اینتل و اپل گواه دیگری بر این مدعاست.

منبع : http://www.digit.in/machine-learning-and-ai/intel-apple-continues-race-for-ai-startups-acquisition-31317.html

نظر شما