ترکیب رابط مغز و ماشین (BMI)، پروتز روباتیک و واقعیت مجازی

تاریخ : ۱۲ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۱۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان یک تیم تحقیقات بین المللی موفق شدند با ترکیب رابط مغز و ماشین (BMI)، پروتز روباتیک و واقعیت مجازی، شرایط را برای حرکت افراد معلول فراهم کنند. این روش موجب می‌شود تا اندام بی‌حرکت بیماران بعد از آموزش مستمر به حرکت در آید.

یک گروه تحقیقات بین المللی موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن افراد معلول که سال‌هاست قدرت تحرک خود را از دست داده‌اند، قادر به حرکت عضو آسیب‌دیده می‌شوند. این پروژه ماحصل همکاری بین‌المللی میان محققانی از دانشگاه دوک، مرکز توابخشی عصبی سائوپائولو، موسسه سامانه‌های شناختی مونیخ و چند موسسه بین المللی دیگر است که نتایج آن در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.
این گروه تحقیقاتی با ترکیب پروتزهای روباتیک و واقعیت مجازی به چند بیمار کمک کردند تا اندام بی حرکت خود را حرکت دهند. آنها از یک هدست استفاده کرده و با آموزش به 8 بیماری که معلول بودند کمک کردند تا حرکت کنند. این بیماران از کلاه‌هایی حاوی الکترود برای ثبت و ضبط اطلاعات مغز استفاده کردند.
این 8 بیمار تقریبا نیمه پایین بدن‌شان به دلیل آسیب‌های نخاعی یا بیماری دچار فلج شده بود.کنت لینوس از دانشگاه کالیفرنیا درباره این پروژه می‌گوید: « زمانی که فرد نتواند کارهای روزمره نظیر ورق زدن کتاب یا ریختن یک فنجان قهوه را انجام دهد، زندگی شکل بدی پیدا می‌کند.»
در این پروژه محققان از یک رابط مغز و ماشین (BMI) برای تحریک مغز بیماران استفاده کردند تا آنها بتوانند پاهای خود را به حرکت در آورند. البته یک بخش پروتز به بیماران متصل است، به این شکل که رابط اطلاعات را از مغز دریافت کرده و آن را به بخش پروتز منتقل می‌کند آنگاه بیمار می‌تواند با مغز خود به بخش پروتز فرمان حرکت بدهد.
با استفاده از واقعیت مجازی، بیمار می‌تواند خود را در حال حرکت ببیند و حرکت خود را کنترل کند. این کار با استفاده از یک هدست انجام می‌گیرد.
با استفاده از این سامانه فرد می‌تواند به صورت کامل حس راه‌رفتن را تجربه کند. این گروه نشان دادند که با این روش آموزشی، بیمار بعد از یک سال قادر به حرکت اندام پروتزی خواهد شد، همچنین او می‌تواند اندام بی‌حرکت خود را نیز حرکت دهد.

منبع : https://theaggie.org/2017/01/16/scientists-help-paraplegic-patients-move-again-through-manipulation-of-the-brain/

نظر شما