تایپ دقیق و سریع تنها با ذهن

تاریخ : ۲۰ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۸۲۱

1 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک رابط مغز و رایانه با هدف بهبود ارتباطات و تعاملات میان افراد فلج و سایر افراد جامعه ساخته شد. در این محصول، فرامین ذهنی فرد فلج از بخش حرکتی قشر مغز دریافت می‌شود و به کمک یک الگوریتم خاص به تایپ سریع و دقیق کاراکترهای مورد نظر فرد می‌انجامد. تاکنون یک فرد موفق به تایپ ۳۹ کاراکتر صحیح در دقیقه به کمک این تجهیز شده است.

محققان اخیرا اقدام به ساخت یک رابط مغز و رایانه برای افراد فلج با هدف تایپ سریع و دقیق کلمات کردند. برای آزمایش این محصول از ۳ فرد ناتوان حرکتی، دو نمونه اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و یک نمونه آسیب طناب نخاعی، کمک گرفته شد. در مغز هر یک از این افراد، یک یا دو آرایه الکترود به اندازه یک قرص آسپرین کار گذاشته شد تا سیگنال‌های ارسالی از بخش حرکتی قشر مغز ثبت شوند. این سیگنال‌ها از طریق یک کابل به رایانه منتقل شدند و به کمک الگوریتم‌هایی به دستورات اشاره و کلیک تبدیل گشتند تا یک نشانگر را به سمت کاراکترهای مورد نظر فرد روی یک صفحه کلید مجازی هدایت کنند.
هر فرد بعد از کسب آموزش‌های لازم وارد این آزمایش شد. شرکت‌کنندگان بدون استفاده از امکان تکمیل خودکار کلمات به سرعت بالایی در تایپ دست یافتند به طوری که یکی از شرکت‌کنندگان موفق به تایپ ۳۹ کاراکتر صحیح در دقیقه (۸ کلمه در دقیقه) شد.
رویکرد اشاره و کلیک را می‌توان بدون نیاز به اصلاحات اساسی، برای انواع تجهیزات محاسباتی نظیر گوشی‌های هوشمند یا تبلت استفاده کرد. پروفسور هندرسون (Henderson)، پروفسور جراحی اعصاب در این زمینه می‌گوید: «نتایج موفقیت‌آمیز این تحقیق، کمک شایانی به بهبود کیفیت زندگی افراد فلج خواهد کرد.» نتایج این تحقیق در ماه فوریه در نشریه eLife منتشر شده است. کریشنا شِنوی (Krishna Shenoy)، پروفسور مهندسی برق و نویسنده همکار، در این زمینه می‌گوید: «نتایج این تحقیق، بالاترین دقت و سرعت را به میزان ۳ برابر بیشتر از گذشته نشان می‌دهد.»
سرعت نگارش صحیح عبارات و جملات توسط ۳ بیمار به ترتیب ۷/۸، ۶/۳ و ۲/۷ کلمه بر دقیقه بود.
سیستم تحقیقاتی به کار رفته در این مطالعه، یک رابط رایانه و مغز تهاجمی با نام BrainGate Neural Interface System است. این سیستم که جدیدترین نسل رابط مغز و رایانه محسوب می‌شود، از یک تراشه سیلیکونی کوچک (با اندازه یک سانتی‌متر مربع) استفاده می‌کند. این تراشه حاوی ۱۰۰ الکترود در سطح خود است. الکترودها حدود ۲ میلی‌متر درون مغز نفوذ می‌کنند و با فعالیت الکتریکی سلول‌های عصبی فرد با بخش حرکتی قشر مغز ارتباط برقرار می‌کنند.
نسل قبلی این سیستم‌ها، در ابتدا سیگنال‌ها را به کمک گیره‌هایی روی پوست سر دریافت می‌کردند. پس از آن به صورت تهاجمی محل دریافت سیگنال‌ها به پوست سطح مغز زیر جمجمه انتقال پیدا کرد.
پروفسور شِنوی اعتقاد دارد چالش غیر قابل عبوری در این زمینه وجود ندارد و طی پنج تا ده سال آینده، یک ایمپلنت بی‌سیم و خودتنظیم‌شونده می‌تواند بدون نیاز به کمک فرد مراقب به کار برده شود.

منبع : https://med.stanford.edu/news/all-news/2017/02/brain-computer-interface-allows-fast-accurate-typing-by-people-with-paralysis.html

نظر شما