حمایت ویژه دارپا از ساخت رابطی برای بازیابی بینایی

تاریخ : ۱۲ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دو مرکز Leti و کلیناتیک با دریافت حمایت مالی از دارپا، قصد دارند رابطی بسازند که با استفاده از یک دوربین و شبکیه مصنوعی، به بازیابی امکان بینایی در افرادی که آسیب به چشم‌شان وارد شده، کمک کند.

یک تیم تحقیقاتی از موسسه Leti اعلام کردند که در قالب یک پروژه همکاری مشترک موفق به ارائه سامانه رابط قابل کاشت در بدن شدند که می‌توان با استفاده از آن بینایی از دست رفته را با تحریک بخش کورتکس بینایی مغز بازیابی کرد.
این پروژه با حمایت مالی دارپا و برنامه طراحی سامانه‌های مهندسی شده انجام شده است. محققان موسسه Leti به صورت ویژه روی استفاده از فناوری‌نانو و میکروفناوری برای بهبودی بخش سلامت تمرکز دارند. در این پروژه خوزه آلن ساهل و سرجی پیکاد قصد دارند تا رابطی بسازند که امکان بازیابی بینایی را در افرادی که دچار آسیب در چشم شده‌اند، فراهم کند.
پروژه CorticalSight یکی از شش پروژه انتخابی دارپا در برنامه NESD است که قرار است در آن از حوزه اپتوژنتیک برای ایجاد ارتباط میان بخش‌های مختلف نرون‌ها در کورتکس بینایی مغز انسان استفاده شود. یک شبکیه‌ مصنوعی مبتنی بر دروبین نیز در چشم قرار داده می‌شود. این رابط می‌تواند ارتباط میان دوربین و بخش بینایی را در کورتکس ایجاد کند.
در نهایت با حمایت مالی دارپا، قرار است در این پروژه رابطی ایمن و بی‌سیم با قابلیت کاشت در بدن ساخته شود که از طریق نرون‌های اصلاح شده با اپتوژنتیک در کورتکس مغز انسان، به بازیابی بینایی در فرد کمک کند. این سامانه با ادوات الکترونیکی قابل کنترل بوده و کمترین حالت تهاجمی را برای کاشت در بدن دارد.
علیم لوئیس بنابید از محققان کلیناتک که در این پروژه همکاری دارد می‌گوید: « راهبرد کلیناتیک با تجربیات و تخصص محققان Leti ترکیب شده و در نهایت توانمندی کافی برای رفع چالش‌های موجود در مسیر ساخت این رابط، به‌دست می‌آید. این پروژه مسیر ساخت ادوات درمانی جدید برای بازیابی بینایی را هموار می‌کند که این کار به مدد برنامه NESD انجام می‌شود.»
موسسه Leti ی یکی از مراکز پیشرو تحقیقاتی اروپا است که از سال 1967 فعالیت خود را آغاز کرده است. کلیناتک نیز یکی از مراکز میکرو و نانوالکترونیک است.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=54825

نظر شما