پیشرفت پروتزهای BCI قابل کاشت در بدن، بیش از آنچه که تصور می‌شد!

تاریخ : ۲۲ آذر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در نشست سالانه Neuroscience 2017 به بررسی توسعه فناوری رابط مغز و کامپیوتر پرداخت شد. بررسی‌ها نشان داد که این فناوری در بخش پروتزهای قابل کاشت در بدن، توسعه‌ای فراتر از آنچه که پیش‌تر تصور می‌شد، داشته‌است.

در نشست سالانه Neuroscience 2017 که توسط انجمن نروساینس برگزار شد، نوآوری‌های برتر در این حوزه معرفی شدند. آنچه که مشخص بود، رشد سریع فناوری رابط‌های مغز و کامپیوتر طی سال‌های گذشته و نزدیک شدن این فناوری به بازار است به‌طوری که رابط‌های قابل کاشت در بدن رشدی بسیار بیشتر از آنچه که پیش از این تصور می‌شد، داشته‌اند.
لای هوچبرگ از محققان دانشگاه براون که در بیمارستان عمومی ماساچوست نیز فعالیت دارد در این کفرانس گفت: «برخلاف بسیاری از روش‌های درمانی که در آن به افرادی که آسیب مغزی دیده‌اند یا دچار بیماری‌های مرتبط با مغز شده‌اند کمک می‌کند، این فناوری رابط مغز و کامپیوتر به‌گونه‌ای است که به بیمار کمک می‌کند خیلی سریع توانایی از دست رفته را باز یابد. بسیار جالب توجه است که می‌بینیم این حوزه طی سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته و به ظهور فناوری‌های جدیدی ختم شده است به‌طوری که امکان یاری رساندن به‌ افرادی که دچار مشکلات عصبی و فیزیکی هستند وجود دارد.»
چهار یافته اصلی در این حوزه در این کنفرانس مطرح شد:
• استفاده از سیگنال‌های عصبی به‌دست آمده از نخاع جوندگان، محققان توانسته‌اند الیاف عضلانی کشت شده را دستکاری کنند و راهبرد جدیدی برای درک بهتر چگونگی حرکت بدن و مدیریت آن توسط سیستم عصبی ارائه شده است.
• در یک مطالعه نشان داده شد که فرد معلول توانسته است مهارت‌های کنترل رابط مغز و کامپیوتر را بی‌آموزد.
• محققان نشان دادند که چگونه یک فرد می‌تواند با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر دوباره حس لامسه را تجربه کرد.
• در پروژه‌ای نیز محققان تاثیر یک پروتز آلی شبکیه چشم را روی رفتار مغز و فعالیت‌های بینایی بررسی کردند. این پروتز از لایه‌هایی حاوی ابریشم حساس به نور و پلیمر ساخته شده بود.
طی یک دهه گذشته تلاش‌های زیادی در بخش تحقیق و توسعه به‌منظور ساخت پروتز‌های رابط مغز و کامپیوتر انجام شده است. پیشرفت در این مسیر گواه بر موفقیت این فناوری و چشم‌انداز آتی آن است.

منبع : https://interestingengineering.com/brain-controlled-prosthetics-are-progressing-faster-than-we-could-imagine

نظر شما