نرون‌ها با آموزش، کار با BCI را می‌آموزند

تاریخ : ۰۲ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۵۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که آموزش به میمون‌های معلول که قرار است از رابط مغز و کامپیوتر (BCI) برای کنترل بازوی مصنوعی استفاده کنند، کمک شایانی به کنترل بهتر بازو می‌کند. به‌نظر می‌رسد که آموزش موجب تغییر نرون‌های مغز برای کنترل بهتر بازو می‌شود. این تغییرات در مدت 40 روز اتفاق می‌افتد.

امروزه خبرهای زیادی درباره بازوهای مصنوعی و روباتیک منتشر می‌شود، بازوهایی که با استفاده از مغز می‌توان آنها را کنترل کرد. اخیرا یک گروه تحقیقاتی موفق به استفاده از یک بازوی روباتیک روی میمون‌ها شده که با کمک رابط مغز و کامپیوتر کار می‌کند. میمون‌های مورد مطالعه در این پروژه، سال‌ها قبل بخشی از بازوی خود را بنا به دلایل پزشکی از دست داده‌اند. در مقاله‌ای که این گروه در نشریه Nature Communications به‌چاپ رساندند، نویسنده اصلی مقاله نوشته است: « ما با موفقیت نشان دادیم که می‌توان به میمون آموزش داد تا از رابط مغز و کامپیوتر برای انجام فعالیت‌های پیچیده استفاده کند.»
این گروه تحقیقاتی، دسته‌ای از الکترودها را درون مغز میمون‌ها قرار دادند تا با استفاده از آن امکان کنترل بازوی مصنوعی فراهم شود. بعد از نصب این الکترود، میمون‌ها مورد آموزش قرار گرفتند تا در مدت 10 تا 20 جلسه به آنها چگونگی استفاده از رابط به‌منظور حرکت دادن بازوی مصنوعی آموزش داده شود. این آموزش‌ها ثمر داد و میمون‌ها موفق شدند تا این بازوی مصنوعی را کنترل کنند.
محققان این پروژه معتقداند که این روش می‌تواند غیرتهاجمی‌تر باشد، هر چند که در این پروژه از حالت تهاجمی استفاده شده تا بتوان کنترل بهتری روی بازوی مصنوعی ایجاد کرد. پژوهشگران دریافتند که با آموزش میمون‌ها، نرون‌های مغزی آنها دچار تغییراتی می‌شوند که این تغییرات در طول 40 روز آموزش ایجاد شد و در نهایت تغییرات نرونی منجر به بهبود استفاده از بازو شد.
نتایج این پروژه نشان می‌دهد که مغز نرون‌های خود را برای استفاده از بازوی مصنوعی، سامان‌دهی می‌کند. این رفتار مغز می‌تواند برای تولید و استفاده از رابط‌های مغز و کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد.
در حال حاضر شرکت‌های متعددی روی ساخت این رابط‌ها کار می‌کنند تا از آن برای مصارف پزشکی و غیرپزشکی نظیر سرگرمی استفاده کنند.

منبع : https://gizmodo.com/watch-amputee-monkeys-control-robotic-arms-by-changing-1820795670

نظر شما