نتایج مثبت اولیه آزمون بالینی روی رابط قابل کاشت در مغز

تاریخ : ۰۷ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۸۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت کرنل درحال انجام آزمون بالینی روی انسان برای بررسی علمکرد تراشه‌ای است که می‌تواند حافظه انسان را بهبود دهد. این رابط قادر است به افرادی که حافظه خود را از دست داده‌اند کمک کند تا حافظه خود را بازیابی کنند.

با توسعه فناوری رابط مغز و کامپیوتر، انسان به زودی می‌تواند در حین سکوت، با دیگران ارتباط برقرار کند. قرار گرفتن تراشه در مغز شاید یک موضوع علمی تخیلی باشد اما این فناوری احتمالا تا 15 سال آینده رنگ واقعیت به خود بگیرد.
کرنل یکی از شرکت‌هایی است که در حال حاضر روی ساخت ایمپلنت‌های پزشکی مغزی کار می‌کند. این شرکت اخیرا آزمون‌هایی را آغاز کرده تا این فناوری را روی بیماران به صورت آزمایشی امتحان کند. برگر از محققان این شرکت می‌گوید: « ما آزمون‌های انسانی را آغاز کرده‌ایم و تا کنون نتایج اولیه رضایت‌بخش بوده است. ما مشتاقانه منتظر تجاری‌سازی پروتزهای قابل کاشت در مغز هستیم.»
کرنل قصد دارد تا پیش از توسعه این ابزار به‌منظور استفاده توسط انسان‌های سالم، رابطی برای افراد بیمار بسازد کسانی که به‌دلیل بیماری‌هایی نظیر آلزایمر بخشی از حافظه خود را از دست داده‌اند. این تراشه در مغز افرادی که حافظه خود را از دست داده‌اند کاشته شده و فرد با استفاده از آن می‌تواند حافظه خود را بازیابی کند.
این تراشه می‌تواند به افراد کمک کند تا بعضی از خاطرات را فراموش کنند یا برخی تجربه‌های نکرده را در ذهن تجربه کنند. این تراشه در آینده نزدیک همانند تلفن‌های همراه، همه گیر خواهد شد.
جانسون از بنیان‌گذاران شرکت کرنل می‌گوید: «من انتظار دارم بین 15 تا 20 سال آینده ما به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم تراشه‌ها را در مغز قرار دهیم و از پتانسیل‌های آن بهره‌مند شویم. این تراشه‌ها امکان بازیابی اطلاعات، وارد کردن داده‌ها و خاطرات به مغز و بهبود حافظه را امکان‌پذیر می‌کنند.»
هر چند عده‌ای معتقداند که این ابزار برای ثروتمندان است اما جانسون معتقد است که این میکروتراشه‌ها همانند تلفن‌های هوشمند همه‌گیر خواهند شد.
اما سوال مهم این است که این فناوری یک فناوری لوکس بوده یا یک نیاز محسوب می‌شود. پاسخ به این سوال دشوار است.


منبع : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5180417/AI-brain-chips-create-new-breed-superhumans.html

نظر شما