افزاره‌ای برای شناسایی سلول‌های منفرد سرطان در خون

تاریخ : ۱۰ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان موفق به ساخت افزاره‌ای شدند که قادر است سلول‌های منفرد سرطان در جریان خون را شناسایی کند. این گروه معتقداند که ابعاد این افزاره را می‌توان به قدری کاهش داد که با سرنگ قابل تزریق به بدن باشد.

محققان موسسه پلی‌تکنیک ورسستر مقاله‌ای با عنوان Objective-lens-free Fiber-based Position Detection with Nanometer Resolution in a Fiber Optical Trapping System در نشریه Nature Scientific Reports به چاپ رساندند که در آن چگونگی ساخت افزاره‌ای را تشریح کردند که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه شناسایی کند. این افزاره از پرتو نور برای به‌دام اندازی و دستکاری اجسام استفاده می‌کند. با این ابزار امکان گیراندازی سلول‌های منفرد وجود داشته و ابعاد آن در حدی خواهد بود که می‌توان به صورت پورتابل آن را به جریان خون تزریق کرد تا سلول‌های سرطانی را جمع‌آوری کند.
این افزاره در واقع نوعی انبرک نوری بوده که برخلاف همتایان خود، ابعاد کوچک و هزینه کمی دارد. یوزیانگ لیو از محققان این پروژه می‌گوید: « در حال حاضر برای شناسایی سرطان باید انتظار زیادی کشید تا ابعاد تومور به حدی برسد که تعداد سلول‌های سرطان در خون قابل تشخیص باشد. در چنین شرایطی دیگر سرطان وارد مرحله پیشرفته شده است. اما اگر بتوان سلول‌های منفرد سرطانی را از خون جدا کرد و به سرعت شناسایی نمود، آنگاه می‌توان در مراحل اولیه تشکیل تومور، سرطان را تشخیص داد.»
انبرک نوری در دهه 80 میلادی متولد شد و از آن برای گرفتن اجسام بسیار کوچک استفاده شد. اما این دستگاه برای گرفتن سلول‌های منفرد نیازمند بهبود حساسیت بود. این گروه تحقیقاتی با استفاده از الیاف نوری اقدام به ساخت انبرکی کردند که 100 برابر کوچکتر از نمونه‌های تجاری موجود در بازار بوده و حساسیت آن نیز بسیار بیشتر است. این گروه معتقداند که می‌توان ابعاد این انبرک را به حدی کاهش داد که از طریق سرنگ قابل تزریق به بدن باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که انبرک را روی تراشه ایجاد کرد تا با مدارهای الکتریکی قابل ترکیب شدن باشد. با این کار مردم می‌توانند آن را خریداری کرده و در منزل استفاده کنند.
پیش‌بینی می‌شود که این فناوری برای رسیدن به بازار نیازمند چند سال زمان برای بهبود باشد. این گروه روی کاهش هزینه این فناوری نیز کار می‌کنند.

منبع : https://phys.org/news/2017-12-optical-device-lab-clinic-cancer.html

نظر شما