بازی ویدئویی با رایانه‌ای مبتنی بردی‌ان‌ای عروس دریایی!

تاریخ : ۱۹ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۴۹۱

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از رسالت‌های دانشمندان ایجاد ارتباط بین فناوری‌های جدید و زندگی عموم مردم است. استفاده از پروتئین های سبز رنگ فلورسنت در صفحه نمایشی خلاقانه جهت انجام بازی‌های کلاسیک می‌تواند زیست‌شناسی مصنوعی را با زندگی روزمره پیوند بزند.

فارغ التحصیلان امپریال کالج لندن نوعی صفحه نمایش پیکسلی-زیستی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند بازی‌هایی مانند خانه‌سازی، مار یا پونگ را با استفاده از پروتئین‌هایی که عروس دریایی را درخشان می‌کند، نمایش دهد.
Bixel به عنوان ابزاری ابتکاری جهت آموزش خلاقانه است که به مردم در مورد زیست‌شناسی مصنوعی، زیست‌فناوری و برنامه‌های کاربردی آن که توسط فناوری Cell-Free ایجاد شده است، کمک می‌کند.
Bixel ، یک کیت خودآموز ساده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بازی‌های خود را با استفاده از دی‌ان‌ای، ایجاد و برنامه‌نویسی کنند که شامل نمایشگری 8 × 8 پیکسلی است که با استفاده از دی‌ان‌ای عروس دریایی برنامه‌ریزی شده تا پروتئین فلورسنت سبز(ماده‌ای که عروس دریایی را درخشان می‌کند)، بیان کند.
صفحه نمایش را می‌توان با استفاده از برنامه گوشی هوشمند برای فعال کردن رنگ‌های فلورسنت، ایجاد پیام‌ها و بازی‌کردن بازی‌های ساده، دستکاری کرد که این اولین نمایشگر بصری جهان برای برقراری ارتباط با جریانات زیستی است.
فناوری Cell-Free بعد از توسعه فنون خلاقانه جدید، قادر به ایجادBixel بود که به آن‌ها اجازه داده تا سلول‌ها را در مقیاس وسیع شکسته و کارهای درونی آن را استخراج کنند. این راه بی خطر و ارزان شامل استفاده از موجودات اصلاح شده ژنتیکی نمی‌باشد.
پژوهشگران دریافتند بازی با دی‌ان‌ای اغلب شامل استفاده ازموجودات اصلاح شده ژنتیکی است که برای استفاده در خارج از آزمایشگاه ایمن نیست و یا برای جلوگیری از این کار دیواره سلولی را که جزئی است که به سلول اجازه تکثیر می دهد را حذف می‌کنند.
Bixel ترکیبی از برنامه نویسی، طراحی و زیست‌شناسی است و کیت نیازی به دانش پیشین برای استفاده ندارد. مأموریت پژوهشگران این است که دسترسی مردم به زیست‌فناوری و زیست‌شناسی مصنوعی را بیشتر نمایند. زیست‌فناوری نقش مهمی در زندگی انسان‌ها دارد و این مهم است که مردم آن را درک کنند تا بتوانند به طور وسیعی در مورد چگونگی استفاده از آن در آینده بحث کنند. تعامل با زیست‌فناوری در این راه، امن، هیجان‌انگیز و الهام‌بخش است و به شروع این گفتمان کمک می‌کند.

منبع : https://phys.org/news/2017-11-bio-computer-powered-jellyfish-dna-tetris.html

نظر شما