طراحی نانوروباتی برای استفاده در دنیای پزشکی

تاریخ : ۲۴ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۵۳۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان انگلیسی نانوروباتی طراحی کردند که می‌تواند تحولی در دنیای پزشکی ایجاد کند. این نانوروبات امکان از بین بردن سلول‌های سرطانی را داشته و همچنین فرصتی برای اصلاح ژن ایجاد می‌کند.

توسعه فناوری در حال تغییر جهان است و این تغییر نیز روی زندگی انسان تاثیر گذاشته است. دستاوردهای به‌دست آمده در حوزه پزشکی و فناوری استفاده از نانوروبات‌ها فرصت‌های تازه‌ای در بخش تشخیص و درمان بیماری ارائه کرده است که می‌تواند امید به زندگی را در انسان افزایش دهد.
محققان دانشگاه کمبریج در حال ارتقاء پزشکی به سطح جدیدی هستند که با استفاده از آن می‌توان چالش‌های موجود را رفع نمود. این گروه قصد دارند از نانوماشین‌ها (نانوروبات‌ها) برای این منظور استفاده کنند، ماشین‌هایی که از خارج از بدن قابل کنترل بوده و می‌توان برای ترمیم اندام‌های داخلی از آنها استفاده نمود.
فناوری‌نانو از ترکیب علوم مختلف نظیر شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و مهندسی ترکیب شده است. استفاده از فناوری‌نانو در پروژه‌ای که این گروه تحقیقاتی در حال انجام آن هستند می‌تواند تحول بزرگی در دنیای پزشکی ایجاد کند و روش‌های درمانی جدیدی را معرفی کند. برای مثال با استفاده از نانوروبات و فناوری‌نانو می‌توان سلول‌های سرطان را از بین برد. این اولین باری نیست که از فناوری‌نانو در حوزه پزشکی استفاده می‌شود. از ادوات الکتروریسندگی برای تولید تجهیزات مختلف پزشکی استفاده شده که در بخش شناسایی و درمان استفاده می‌شود.
این گروه تحقیقاتی نانوروباتی طراحی کردند که با استفاده از آن می‌توان آسیب‌های جدی در بدن را شناسایی و ترمیم کرد برای مثال آسیبی که در اثر حمله قلبی ایجاد شده قابل ترمیم بوده و هیچ نشانی از آن باقی نمی‌ماند. این نانوروبات می‌تواند همانند یک قیچی زیستی عمل کرده تا بخش‌های ژنی معیوب را اصلاح کند.
در ادامه این دستاورد محققان کمربیج، از این فناوری می‌توان برای پشتیبانی از پژوهش‌های انجام شده در حوزه پزشکی استفاده نمود به‌طوری که این نانوروبات‌ها می‌توانند شکل جدیدی از درمان باشد که روی کیفیت زندگی انسان‌ها در آینده نزدیک تاثیرگذار باشد.

منبع : https://www.thelondoneconomic.com/tech-auto/fighting-cancer-nanobots/28/12/

نظر شما