کارآفرینی که به دنبال کاشت تراشه در مغز است

تاریخ : ۲۵ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۶۱۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برایان جانسون که یک کارآفرین موفق در دنیای فناوری است، قصد دارد تراشه‌ای با قابلیت کاشت در مغز بسازد. این تراشه می‌تواند برای درمان بیماری‌های مغزی و نرونی مورد استفاده قرار گیرد.

برایان جانسون مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت کرنل (Kernel) اعلام کرد که این شرکت به دنبال ارتقاء هوش انسان است. این شرکت قصد دارد از نروپروتز برای ایجاد ارتباط با مغز و بهبود عملکرد و همچنین درمان برخی اختلالات استفاده کند. برای این کار کرنل به‌دنبال ساخت تراشه‌ای است که بتوان درون مغز قرار داد.
البته هنوز عملکرد دقیق این تراشه مشخص نیست و کرنل در حال ترسیم کلیات این ایده است. جانسون می‌گوید: « من امیدوارم که طی 15 سال آینده ما بتوانیم ابزارهای قدرتمند کافی برای تفسیر مغز انسان داشته باشیم.»
جانسون از واژه تراشه مغزی برای تشریح این فناوری استفاده می‌کند، البته با توسعه فناوری می‌توان این تراشه را به شکل کمتر تهاجمی‌تر ساخت تا نیاز به شکافتن جمجمه نباشد و تنها با استفاده از یک سخت‌افزار بتوان آن را به بدن تزریق کرد.
جانسون یکی از کارآفرینان موفق است، او در دوران دانشجویی کسب و کاری در حوزه تلفن همراه راه‌اندازی کرد، در 30 سالگی شرکت برین‌تری را تاسیس کرد و شش سال بعد نیز شرکت پی‌پال را به قیمت 800 میلیون دلار فروخت. او 100 میلیون دلار از این سرمایه را برای ایجاد شرکت کرنل در سال 2016 هزینه کرد و در حال حاضر بیش از 30 کارمند دارد.
رابط‌های مغز و کامپیوتر برای جانسون چیزی فراتر از پول است، ایده ایجاد شرکت کرنل به چیزی در وجود جانسون باز می‌گردد. او بین 24 تا 34 سالگی از افسردگی عمیقی رنج می‌برد، پدر و پدربزرگ جانسون در اثر مشکلات مغزی جان خود را از دست دادند. از این رو جانسون به فکر توسعه فناوری افتاد که بتواند به افرادی که از مشکلات مغزی رنج می‌برند کمک کند.
شرکت کنرل به دنبال ساخت محصولاتی است که با قیمت کم بتواند در اختیار مردم قرار گیرد. البته در این مسیر او تنها نیست و ایلان مساک نیز شرکت نرولینک را برای ساخت رابط‌های مغز و کامپیوتر تاسیس کرده است.

منبع : https://www.theguardian.com/small-business-network/2017/dec/14/humans-20-meet-the-entrepreneur-who-wants-to-put-a-chip-in-your-brain

نظر شما