تفاهم‌نامه‌ای برای تجاری‌سازی نانوحسگر تشخیص بیماری

تاریخ : ۱۳ اسفند ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۳۳۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دو مرکز تحقیقاتی برای تجاری‌سازی و کاهش قیمت نوعی نانوحسگر، اقدام به امضاء تفاهم‌نامه‌ای کردند که براساس آن قرار است نانوحسگر تشخیص علائم حیاتی بدن در آزمون بالینی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این گروه قصد دارند تا راهکاری برای کاهش قیمت این حسگر ارائه کنند.

محققان جامعه پزشکی به دنبال تجاری‌سازی نانوحسگر هستند. اخیرا پژوهشگران موسسه فناوری آروپادای ویدو تفاهم‌نامه‌ای برای تولید و ارائه نانوحسگرهای ارزان قیمت منعقد کردند. این موسسه با موسسه فناوری‌نانو گلوبال در آمریکا تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرده تا نانوحسگرهایی برای مقاصد تشخیص و پیشگیری بیماری تولید کنند.

ویحای وارادان از بنیان‌گذاران و مدیران موسسه نانوویر و مدیر موسسه فناوری گلوبال فناوری‌های جدیدی ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توان پارامترهایی نظیر ضربان قلب و فشار خون را اندازه‌گیری کرد. همچنین رابط مغز و کامپیوتری ساخته شده که از آن می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی نظیر اوتیسم و اختلالات خواب استفاده کرد.

نانوحسگر ساخته شده توسط این موسسه را می‌توان در پارچه‌ها به‌کار گرفت تا پارامترهای مختلفی را اندازه‌گیری کند. این اطلاعات در قدم بعد از طریق تلفن‌های هوشمند به یک فضای ابری منتقل می‌شود. این محصول 400 دلار هزینه دارد و تاییدیه USFDA را دریافت کرده است.

هرچند که استفاده از این ابزارها بسیار ساده است اما قیمت بالایی دارند. محققان این موسسه درصدد کاهش قیمت برای تجاری‌سازی این فناوری‌ها برآمدند.

براساس تفاهم‌نامه امضاء شده قرار است این فناوری برای آزمایش بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : https://www.biospectrumindia.com/news/72/10403/vinayaka-mission-signs-mou-to-produce-economical-nano-sensors.html

نظر شما