پرسش‌هایی درباره جنبه‌های اخلاقی BCI

تاریخ : ۰۴ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۶۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محصولات مربوط به رابط مغز و کامپیوتر در حال نزدیک شدن به بازار هستند که این مسئله پرسش‌های اخلاقی جدیدی را پیرامون این فناوری ایجاد می‌کند. برای مثال نقض حریم شخصی، از دست رفتن انسانیت، بزرگنمایی رسانه‌ای و افزایش انتظار بیماران و مردم جامعه از این فناوری را از جمله پرسش‌های اخلاقی حوزه BCI می‌توان دانست.

رابط‌های مغز و کامپیوتر (BCI) در حال توسعه بوده به‌طوری که برخی شرکت‌ها محصولات خود را در این حوزه به بازار داده‌اند. اما با افزایش تعداد محصولات این حوزه، مسائل اخلاقی آن بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این که مغز انسان مستقیم به کامپیوتر متصل شود، مسائل متعددی را ایجاد می‌کند. در حال حاضر ما از انگشت دست برای تایپ استفاده می‌کنیم اما رابط مغز و کامپیوتر سیگنال‌های مغز را می‌خواند و مستقیم آن را به کامپیوتر منتقل می‌کند.
اگر رابط مغز و کامپیوتر یک فکر پلید را در مغز ببیند در حالی که کاربر آن را انجام نداده باشد، آیا ما می‌توانیم کاربر را مسئول آن فکر بدانیم؟
البته مسئله اخلاقی رابط‌های مغز وکامپیوتر به همین جا محدود نمی‌شود و از پرسش درباره نقض حریم شخصی تا از دست دادن انسانیت، وجود دارد. ما معمولا روی فکرمان کنترل کمتری داریم تا عملکردمان، به بیان دیگر کنترل رفتار ساده‌تر از کنترل فکر است. گاهی به چیزی فکر می‌کنیم که نمی‌توان آن را بیان کرد، حالا اگر رابط مغز و کامپیوتر آن فکر را بخواند آیا باید کاربر را سرزنش کرد؟
مشکل دیگر، فریب رسانه‌ای درباره مفهوم BCI است. در حال حاضر این فناوری هنوز قابل اعتماد نیست و مشکلات زیادی در مورد استفاده از آن وجود دارد. با این حال رسانه‌ها در حال ترویج نقاط قوت این فناوری بوده و به‌نوعی یک امیدواری زودهنگام و کاذب را در سطح جامعه ایجاد می‌کنند. چنین تبلیغاتی موجب افزایش سطح انتظارات بیماران و مردم نسبت به این فناوری می‌شود و استفاده از آن بسیار موثرتر و ساده‌تر از آن چیزی که هست، تصور می‌شود.
محققان مختلفی درباره پتانسیل‌های BCI صحبت کرده‌اند که مثلا می‌تواند به افراد ناتوان کمک کرده و تاثیر شگرفتی روی صنعت سرگرمی خواهد داشت. اما واقعیت این است که این مزایا با خود چالش‌های اجتماعی و اخلاقی به‌همراه دارد. بنابراین محققان و افراد درگیر با این فناوری باید توجه بیشتری به جنبه‌های اخلاقی BCI داشته باشند تا مشکلات کمتری گریبان‌گیر جامعه شود

منبع : http://blogs.biomedcentral.com/bmcseriesblog/2017/12/18/ethical-questions-raised-by-brain-computer-interfaces/

نظر شما