نیسان: ساخت رابط مغز و ماشین برای رانندگی دقیق‌تر و ایمن

تاریخ : ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت نیسان با همکاری موسسه EPFL سوئیس رابط مغز و ماشینی ساخته که به خودرو امکان می‌دهد تا سیگنال‌های مغز راننده را بخواند و از آن برای بهبود رانندگی استفاده کند. این رابط بعد از اگاهی از تصمیم غلط از سوی راننده، مثلا قصد ترمز نکردن برای چراغ قرمز، به راننده هشدار می‌دهد.

محققان EPFL و شرکت نیسان موفق به ساخت ابزاری شدند که سیگنال‌های مغز راننده را می‌خواند و آنها را به خودرو ارسال می‌کند تا خودرو بتواند حرکت راننده را پیش‌بینی کرده و فرآیند رانندگی را تسهیل کند. نیسان اخیرا از این فناوری رابط مغز به خودرو (B2V) بهره‌برداری کرده است.
آینده خودروها به شکلی است که هم به‌صورت دستی و هم به‌صورت خودران امکان حرکت خودروها وجود خواهد داشت. خوزه دل میلان از محققان حوزه رابط مغز و ماشین می‌گوید: « ما قصد داریم تا از این فناوری برای بهبود رانندگی استفاده کنیم به‌طوری که رانندگانی تجربه لازم را به‌دست آورده و از رانندگی لذت ببرند.»
این پروژه با همکاری شرکت نیسان انجام شده تا در نهایت ابزاری ساخته شود که امکان ترمز کردن، گاز دادن و تغییر لاین حرکت با سرعت و دقت بالاتری انجام شود. این رابط قادر است با سرعت چند میلی‌ثانیه، سیگنال را از مغز راننده دریافت و به خودرو منتقل کند. خودرو با دریافت این اطلاعات، حرکت راننده را پیش‌بینی کرده و آماده انجام کار می‌شود. خودرو به حسگرهایی مجهز است که محیط پیرامون را رصد کرده و به راننده در مواقعی نظیر ترافیک، کمک می‌کند.
این سیگنال‌ها با استفاده از یک هدست EEG دریافت شده و به خودرو منتقل می‌شود. این اطلاعات با اطلاعات به‌دست آمده از حسگرها ترکیب شده و عکس‌العمل خودرو شکل می‌گیرد. برای مثال اگر چراغ قرمز شود و راننده قصد ترمز داشته باشد، خودرو 200 تا500 میلی‌ثانیه قبل از راننده شروع به ترمز می‌کند. یا اگر راننده به چراغ قرمز برسد اما تصمیم به گرفتن ترمز نداشته باشد، خودرو به راننده اخطار لازم را می‌دهد.
الگوهای مغزی افراد با هم متفاوت است اما این فناوری به‌گونه‌ای طراحی شده که خودرو با استفاده از نرم‌افزار خود این الگوها را یاد گرفته و بهینه‌سازی می‌کند. خودرو مسیر دائمی و عادت‌های راننده را ذخیره کرده و از آنها در مواقع ضروری استفاده می‌کند. رابط مغز و کامپیوتر نه تنها رانندگی را تسهیل می‌کند بلکه عملکرد راننده را نیز بهبود می‌دهد. برای مثال وقتی خودرو درمی‌یابد که مغز راننده در مود آرام (relaxed driving style) است از انتخاب مود اسپرت خودداری کرده و از حالت آرام رانندگی استفاده می‌کند.

 

منبع : https://phys.org/news/2018-03-smart-car-brain.html

نظر شما