دارپا به دنبال هدایت پهباد با استفاده از BCI

تاریخ : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا پروژه‌ای چهار ساله در دست اجرا دارد که هدف نهایی آن تولید رابط مغز و کامپیوتر برای کنترل پهباد است. با استفاده از این رابط، سربازان می‌توانند با استفاده از فکر خود، پهباد را هدایت کنند.

کواکوپتر یا پهباد به پرندگان بدون سرنشینی اطلاق می‌شود که امروزه کاربردهای وسیعی در حوزه نظامی پیدا کرده است. کواکوپترها که به آنها درون نیز گفته می‌شود با استفاده از کنترل از راه دور حرکت می‌کنند.
اخیرا ارتش امریکا تصمیم گرفته تا به سربازان خود فرصت کنترل این ادوات را با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر بدهد.
در گزارشی که اخیرا دارپا منتشر کرده آمده است که این سازمان به دنبال ساخت ابزاری است که به سرباز اجازه می‌دهد تا پهبادها را از راه دور و با استفاده از مغز کنترل کنند.
این فناوری در قالب پروژه‌ای با عنوان NESD یا طراحی سامانه مهندسی مغز در حال اجرا بوده و دانشگاه‌هایی نظیر کالیفرنیا، براون و کلمبیا روی این پروژه کار می‌کنند.
در این پروژه سامانه عصبی قاب کاشت در دست ساخت است که می‌تواند شکاف میان مغز و دنیای دیجیتال را پر کند. این ابزار سیگنال‌های الکتروشیمیایی در نرون‌های مغز را به کدهای دوتایی تبدیل می‌کند تا قابل استفاده در کامپیوتر را داشته باشد.
البته رابط‌های نرونی به‌گونه‌ای هستند که باید بتوان آنها را در مغز کاشت که این کار برای ایجاد ارتباط میان الکترودهای سیلیکونی رابط با سطح مغز ضروری است. البته رابط‌هایی که در حال حاضر ساخته شده‌اند از قدرت تفکیک لازم برای هدایت پهباد برخوردار نیستند.
اما در این پروژه، محققان قصد دارند تا رابطی بسازند که نیاز به جراحی نداشته باشد به‌طوری که سربازان تنها با استفاده از یک ابزار متصل شونده به بدن، امکان هدایت پهباد را داشته باشند. این ابزار باید بتواند امواج مغز را بخواند و سیگنال‌هایی برای تحریک مغز ارسال کند.
این پروژه چهار ساله بوده و در سه فاز مختلف تعریف شده است. با توسعه این فناوری کاربر می‌تواند چند پهباد را با استفاده از واقعیت مجازی کنترل کند. البته گروه‌های دیگری نیز در جهان روی فناوری مشابه این کار می‌کنند. برای مثال در استرالیا شرکت اموتیو ابزاری مبتنی بر EEG برای کنترل پهباد ساخته است.

منبع : https://dronebelow.com/2018/03/26/darpa-wants-soldiers-to-control-drones-with-their-minds/

نظر شما