تراشه قابل کاشت در مغز برای دانلود اطلاعات

تاریخ : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۵۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا اعلام کرد گام‌های موثری در مسیر ساخت تراشه‌های قابل کاشت در مغز برداشته است. این تراشه‌ها امکان ورود اطلاعات به مغز سربازان را فراهم می‌کند و سرباز بی‌نیاز از اموزش عملی، می‌تواند تنها با دانلود اطلاعات به مغز، مهارت‌های لازم را دریافت کند.

دارپا به عنوان شاخه تحقیقات نظامی آمریکا، اعلام کرد، یک گام دیگر به هدف خود یعنی کاشت پروتز حافظه در سر، نزدیک شده است.

دارپا آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا بوده که زیر مجموعه پنتاگون است. این سازمان 60 سال قبل و در پاسخ به برنامه Sputnik شوروی تشکیل شد. البته تمام فعالیت‌های دارپا در مسیر ساخت سلاح نیست و فناوری‌هایی نظیر اینترنت و جی‌پی‌اس را می‌توان از دستاوردهای این سازمان دانست.

در حال حاضر پروژه‌های مختلفی توسط این سازمان در حال اجرا است که دستکاری مغز انسان از جمله این برنامه‌ها است.

دارپا از سال 2013 روی فناوری مغز سرمایه‌گذاری سنگینی انجام داده است، در این سال دارپا پیشگامی مغز انسان را پیاده‌سازی کرد که این پیشگامی از برنامه‌های مختلفی برخوردار بوده که انقلابی در حوزه علوم عصبی ایجاد می‌کند.

یکی از این فناوری‌ها، هک مغز انسان است. در بخش دیگری از این برنامه، دارپا به دنبال ساخت پروتز قابل کاشت در مغز است تا بتوان با استفاده از آن، حافظه را دستکاری کرد. این تراشه به دارپا اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی را وارد مغز کند یا کسانی که در اثر جراحت دچار مشکل در بخشی از مغز هستند، با استفاده از این تراشه می‌توانند اطلاعات مغز خود را بازیابی کنند.

این تراشه در مغز قرار گرفته و بخش‌های عمیق مغز را تحریک می‌کند به شکلی که ارسال سیگنال به تغییرات در مغز منجر می‌شود. دارپا اخیرا اعلام کرد که موفقیت‌هایی در ساخت این تراشه قابل کاشت در مغز به‌دست آورده است. دارپا هدف از ساخت این تراشه را بازیابی اطلاعات مغز سربازانی اعلام کرده که دچار جراحات مغزی شده‌اند. این تراشه برای تحریک نواحی عمیق مغز مورد آزمایش قرار گرفته است. ارسال سیگنال‌های ضعیف موجب تغییر مود فرد شده است. در صورتی که این پروژه با موفقیت انجام شود، می‌توان بدون آموزش عملی به سربازان، مهارت‌های جنگی را وارد مغز آنها کرد. البته دارپا به دنبال استفاده از این فناوری برای ایجاد ارتباط میان مغز و کامپیوتر است.

دارپا به دنبال پیاده‌سازی پروژه‌ دیگری است که در آن می‌توان زمان را برای برخی سلول‌ها کند کرد. در واقع زمانی که سرباز زخمی شد، با ایجاد یک حالت مکث زیستی، واکنش‌ها و فرآیندهای سلول را کند کرد تا زمان به قدر کافی برای رساندن کمک اولیه به سرباز وجود داشته باشد.

منبع : https://www.rt.com/usa/423412-us-military-darpa-tech/

نظر شما