الگوریتمی که مغز را می‌خواند!

تاریخ : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۲۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان الگوریتمی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان مغز را خواند. در این فناوری، تنها با استناد به اسکن fMRI مغز می‌توان موسیقی را که فرد شنیده است، شناسایی کرد. این الگوریتم برای توسعه رابط مغز و کامپیوتر قابل استفاده است.

الگوریتم جدیدی توسط محققان برزیلی ارائه شده که می‌توان با استفاده از آن، مغز را خواند. این الگوریتم با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی این امکان را فراهم می‌کند تا دستگاه با استفاده از اسکن fMRI مغز شنونده، قطعات موسیقی را شناسایی کند. این دستاورد توسط محققان موسسه تحقیقات و آموزش در ریو برزیل به‌دست آمده است.

نتایج این پروژه اهمیت زیادی دارد چرا که به دانشمندان کمک می‌کند تا در ارزیابی مدل‌های نظری مختلف در مورد مغز، دقیق‌تر عمل کنند. همچنین دستاوردهای این پروژه برای توسعه مخابرات مغز و کامپیوتر قابل استفاده است.

رابط مغز و کامپیوتر، یک مسیر ارتباطی میان مغز انسان و دستگاه خارجی است. با استفاده از این الگوریتم جدید می‌توان درک بهتری از رابطه میان کاربر و سامانه‌های محیط اطراف داشت. فناوری رابط مغز و کامپیوتر برای بخش‌هایی نظیر آموزش، بازاریابی امنیت و سرگرمی قابل استفاده است.

برای توسعه این فناوری، محققان دو روش رمزگذاری و رمزگشایی را با هم ترکیب کردند. با این کار آنها موفق به نقشه‌برداری از پاسخ مغز در هنگام گوش دادن به موسیقی شدند. در این مسیر پژوهشگران تنها به اطلاعات به‌دست آمده از تصویربرداری fMRI اکتفا کردند.

fMRI روشی است که در آن فعالیت‌ مغز با استفاده از تغییر جریان خون اندازه‌گیری می‌شود. این روش بر این حقیقت استوار است که جریان خون در مغز با فعالیت‌های نرونی ارتباط دارند، در واقع هر بخش از مغز که فعالیت بیشتری داشته باشد، جریان خون در آن ناحیه افزایش می‌یابد.

این گروه تحقیقاتی با تفسیر صحیح اثرات موسیقی روی مغز موفق به رمزگشایی از بخش‌های مختلف موسیقی شدند. برای اثبات عملکرد این فناوری، محققان روی 6 شرکت کننده که 40 قطعه موسیقی مختلف را گوش داده بودند، آزمایش انجام دادند. با استفاده از این الگوریتم محققان توانستند بخش‌های مختلف موسیقی که شنیده شده از جمله ریتم و آهنگ را شناسایی کنند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Science Reports منتشر شده است.

 

 

منبع : http://www.digitaljournal.com/tech-and-science/science/new-algorithm-allows-for-potential-brain-reading/article/517035

نظر شما