غول‌های صنعتی جهان در حال بررسی پتانسیل‌های کامپیوتر کوانتومی

تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت‌های مختلف نظیر تویوتا و فولکس واگن فعالیت‌های خود را برای استفاده از محاسبات کوانتومی آغاز کرده‌اند. آنها به دنبال به‌کارگیری این فناوری در بهبود ترافیک، افزایش کارایی تولید و توسعه خودروهای خودران هستند.

کامپیوترهای کوانتومی در حال توسعه بوده اما هنوز عرضه تجاری آنها آغاز نشده است. با این حال بحث‌های زیادی درباره پارادایم جدیدی که این سامانه‌ها ایجاد خواهند کرد، مطرح می‌شود. هرچند که هنوز این سامانه‌ها وارد بازار نشده‌اند اما مطالعه‌ها موردی نشان می‌دهد که شرکت‌های مختلف در حال آماده شدن برای استفاده از این فناوری هستند. در اینجا به بررسی چند شرکت و تعاملات آنها با این فناوری پرداخته می‌شود.
1-فولکس واگن و بهینه‌سازی ترافیک:
یک سال پیش شرکت فولکس واگن و دی‌ویوز اعلام کردند که همکاری مشترکی را آغاز کرده‌اند تا با استفاده از محاسبات کوانتومی بتوانند راهکاری برای مشکلات روزمره نظیر بهینه‌سازی ترافیک ارائه کنند. این شرک داده‌های مربوط به 10 هزار تاکسی را در بیجینگ دارند و تلاش دارند تا با استفاده از محاسبات کوانتومی، بهترین مسیر میان فرودگاه و مرکز شهر برای راننده را پیدا کند. بعد از سه ماه کار روی داده‌ها با استفاده محاسبات کوانتومی، این گروه موفق به ارائه بهترین مسیر در مدت چند ثانیه شدند. فولکس واگن به این سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهد و اخیرا نیز برای بهینه‌سازی ترافیک با گوگل وارد همکاری شده است.
2- مدل‌سازی انتخابات:
ماکس هندرسون یکی از محققان حوزه داده در شرکت کیو‌ایکس برنچ در استفاده از محاسبات کوانتومی تخصص دارد. او مدل‌سازی میان داده‌ها و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 انجام داد. او و همکارانش نتایج انتخابات قبلی را مورد تحلیل قرار داد و احتمال انتخاب رئیس جمهور را با استفاده از نوعی شبکه نرونی بررسی کردند. البته این گروه با محدودیت سخت‌افزار برای این پروژه روبرو شدند اما این تحلیل‌ها برای ایالت‌های مختلف انجام شد.
3- دنسو و تویوتا:
در ماه دسامبر سال 2017 شرکت دنسو و تویوتا همکاری مشترکی برای استفاده از محاسبات کوانتومی آغاز کردند تا از این فناوری در بخش تولید خودرو، بهینه‌سازی ترافیک و خودروهای خودران استفاده شود. این شرکت‌ها در حال حاضر 130 هزار خودرو در تایلند دارند، آنها تلاش دارند تا از سامانه کوانتومی مبتنیر بر فضای ابری برای انالیز اطلاعات و بهبود کارایی استفاده کنند.

منبع : https://www.ciodive.com/news/4-early-real-world-quantum-computing-applications/520675/

نظر شما