نانوموتوری که بدون آسیب به سلول، وارد آن می‌شود

تاریخ : ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۲۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دو نانوموتور با ساختار مارپیچی ساختند که وارد سیتوپلاسم سلول می‌شود بدون این که به سلول آسیب برساند. از این نانوموتورها می‌توان برای رهایش دارو به سلول استفاده نمود.

نانوموتور و میکروموتورها اهمیت زیادی در زیست‌پزشکی پیدا کرده‌اند و از آنها می‌توان برای درمان بیماری‌ها استفاده نمود. یک گروه تحقیقاتی از هند موفق به ساخت نانوموتوری شدند که ساختار مارپیچی داشته و می‌تواند درون سلول‌ها نفوذ کند. این نانوموتور با اعمال میدان مغناطیسی چرخشی کار می‌کند و هیچ تاثیری روی سلول ندارد.
توانایی نانوموتور برای وارد شدن به سلول و دستکاری آن موضوع جدیدی نیست اما این که نانوموتور هیچ آسیبی به سلول نرساند موضوع جالب و نوینی محسوب می‌شود. پیش از این بیشتر نانوموتورهایی که ساخته شده بود موجب آسیب‌هایی به سلول می‌شد. معمولا از میدان الکتریکی، صوتی، مغناطیسی و شیمیایی برای هدایت نانوموتور استفاده می‌شود اما در نانوموتور تنها از میدان مغناطیسی چرخشی استفاده شده است.
برای ساخت این نانوموتور از روش ترسیب زاویه دید (GLAD) استفاده شده است به طوری که ابتدا فیلم‌های نانوساختار سه بعدی تشکیل شده و بعد آنها را به صورت نانوساختار مارپیچی در می‌آورند.
در این پروژه دو نوع نانوموتور استفاده شد که ابعاد آنها نیز با هم متفاوت بودند. هردوی نانوموتورها یک میکرون ارتفاع داشته در حالی که قطری یکی از آن 500 نانومتر و دیگری 200 نانومتر است.
با ورود این نانوموتورها به درون سلول، محققان با استفاده از اعمال میدان مغناطیسی، نانوموتوررا فعال می‌کنند. سپس با استفاده از یک دوربین کانفوکال اقدام به تصویربرداری از سلول می‌کنند.
محققان این نانوموتور را روی سه نوع سلول مختلف مورد آزمایش قرار دادند که در میان آنها سلول‌های سرطانی نیز وجود داشت. آنها با تنظیم میدان چرخش موفق به کنترل حرکت نانوموتور شدند. آنها دریافتند که نانوموتور کوچکتر حرکت موثرتری در محیط دارد که دلیل این امر سهولت حرکت آن است. پژوهشگران نشان دادند که حرکت نانوموتور متاثر از خواص مکانیکی محیط بین سلولی است.
نتایج یافته‌های این گروه نشان داد که این نانوموتورها قابلیت رهایش دارو درون سلول را دارا هستند و می‌توان با استفاده از آنها دارو را به‌صورت مستقیم در سیتوپلاسم سلول وارد کرد.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Maneuverability of Magnetic Nanomotors Inside Living Cells در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.

 

منبع : https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=36143

نظر شما