ساخت شبکیه مصنوعی مجهز به ژنراتور تریبوالکتریک

تاریخ : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران چینی شبکیه مصنوعی ساختند که قادر است طول‌موج‌های مختلفی از نور را شناسایی کند. این تراشه حاوی ژنراتور تریبوالکتریک بوده و انرژی مورد نیاز را، خود تولید می‌کند.

جایگزینی حسگری با الکترونیک انعطاف‌پذیر، یکی از حوزه‌های پرچالش تحقیقاتی است. با این کار شرایط تولید ادوات الکترونیکی نظیر بینی مصنوعی، پوست مصنوعی و زبان مصنوعی فراهم می‌شود.

تداوم حرکت در این مسیر موجب خواهد شد تا در آینده بتوان شبکیه‌ای مصنوعی ساخت که هم به افراد نابینا کمک کند تا بینایی خود را بازیابی کنند و هم به باقی افراد کمک کند تا طول موج‌های وسیع‌تری را شاهد باشند.

شبکیه یک بافت لایه‌نازک در چشم است که سلول‌های حساس به نور آن می‌تواند نور را به سیگنال زیست‌الکتریکی تبدیل کند.

محققان چینی اخیرا موفق به ساخت ابزاری شدند که قابلیت شبیه‌سازی فعالیت شبکیه چشم را داراست. این شبکیه مصنوعی، انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

زینیو زو از محققان دانشگاه نورث‌ایسترن شانگهای می‌گوید: « ایده کلی این است که یک قطعه الکترونیکی مستقیم به مغز متصل شود، قطعه‌ای که آرایه شناساگر نوری، آنالیزگر اطلاعات، انتقال دهنده سیگنال و واحد تامین انرژی را یکجا داراست. در حال حاضر گروه‌های مختلفی تلاش کرده‌اند تا قطعه الکترونیکی با قابلیت شناسایی نور تولید کنند که بی‌نیاز از باتری بوده و کارایی بالایی داشته باشد اما این کار همیشه با چالش‌هایی روبرو بوده است. یکی از این مشکلات وارد کردن سیگنال شناسایی نور به مغز است.»

در مقاله‌ای با عنوان A Self-Powered Brain-Linked Vision Electronic-Skin Based on Triboelectric-Photodetecing Pixel-Addressable Matrix for Visual-Image Recognition and Behavior Intervention که زو و همکارانش در نشریه Advanced Functional Materials به چاپ رساندند نشان دادند که می‌توان با یک قطعه تریبوالکتریک، فرآیند تشخیص تصویر در مغز را انجام داد.

برای ساخت این قطعه از فتولیتوگرافی استاندارد، روش بورد مدار چاپی، روش الگودهی نرم PDMS، فرآیند تبخیر با پرتو الکترونی و پلیمریزاسیون الکتروشیمیایی  استفاده شده است.

با این روش محققان تراشه‌ای ساختند که می‌توان آن را داخل چشم بیمار قرار داد. حرکت چشم موجب تولید انرژی توسط ژنراتور تریبوالکتریک می‌شود.

 

منبع : https://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=49959.php

نظر شما