ترکیب EEG و اولتراسونیک برای ساخت BCI

تاریخ : ۲۱ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۷۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی با دریافت حمایت مالی 550 هزار دلاری در حال ساخت رابط مغز و کامپیوتری (BCI) است که در آن از ترکیب فناوری EEG و اولتراسونیک استفاده شده است.

در حال حاضر می‌توان از فناوری فراصوت برای تصویربرداری زنده استفاده نمود اما یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که می‌توان از این فناوری برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر استفاده نمود.

پزشکان و دانشمندان چند دهه روی توسعه چنین فناوری کار کرده‌اند اما تا پیش از این انجام این کار غیرممکن بوده است. برت بیرام استاد رشته مهندسی زیست‌پزشکی و همکارانش قصد دارند تا ابزار تولید امواج فراصوت را درون جمجمه قرار داده و از آن برای تصویربرداری استفاده کنند.

این گروه تحقیقاتی به دنبال ترکیب کردن فناوری EEG با این فناوری هستند تا به بررسی جریان خون در مغز و تغییرات آن بپردازند. در واقع این گروه می‌خواهند تاثیر افکار را روی تغییر جریان خون شناسایی کرده و از آن برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر استفاده کنند.

بیرام می‌گوید: « هدف ساخت رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از کلاه مجهز به فناوری EEG و  فراصوت است. خیلی از تجهیزات و فناوری‌های فعلی، 20 یا 30 سال قبل وجود نداشت. شبکه نرونی عمیق و یادگیری ماشینی  در حال حاضر بسیار رایج شده است. گروه تحقیقاتی ما قصد دارد برای اولین بار نشان دهد که می توان از امواج فراصوت برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر استفاده نمود.»

کاربرد این فناوری بسیار زیاد است، از آن می‌توان برای تصویربرداری استفاده کرد. فردی که به دلیل معلولیت قادر به حرکت دست یا پا نیست می‌تواند به بلند کردن یک لیوان آب فکر کند، این کار موجب حرکت خون در بخشی از مغز می‌شود که این کار توسط دستگاه شناسایی می‌شود و به کامپیوتر منتقل می‌شود. دانش‌آموزی را تصور کنید که در حال خواندن کتابی است اما او موقع رسیدن به یک بخش خاصی از کتاب دچار اندکی استرس می‌شود که این ابزار قادر به تشخیص آن شده و آن بخش از کتاب را هایلایت می‌کند.

بیرام برای توسعه این فناوری مبلغ 550 هزار دلار حمایت مالی از بنیاد ملی علم دریافت کرده است.

منبع : https://medicalxpress.com/news/2018-05-ultrasound-helmet-images-brain-machine-interface.html

نظر شما