سرمایه‌گذاری ۱۱ میلیون پوندی انگلستان روی ممریستور

تاریخ : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۶۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دولت انگلستان برای توسعه فناوری ممریستور، 11 میلیون پوند سرمایه‌گذاری کرده تا در قالب یک برنامه تحقیقات 5 و سال و نیمی با همکاری چند دانشگاه و شریک صنعتی، روی توسعه این فناوری کار کنند.

از زمان توسعه ممریستور در سال 2008 تا استفاده تجاری آن توسط اینتل 10 سال زمان گذشته است و بسیاری معتقداند که ممریستورها پتانسیل بالایی برای جایگزینی قطعات کامپیوترهای فعلی دارند.

در این راستا EPSRC یکی از سازمان‌های سرمایه‌گذار بریتانیا که در حوزه علوم فیزیک و مهندسی حمایت‌های مالی تدارک می‌بیند، به همراه چند شریک صنعتی اقدام به سرمایه گذاری 11 میلیون پوندی روی ممریستور کرده است. این بودجه برای 5 سال و نیم و در قالب یک برنامه تحقیقاتی میان چند دانشگاه از جمله دانشگاه منچستر، امپریال کالج لندن و دانشگاه ساتمپتون پیاده‌سازی خواهد شد.

ممریستور در واقع مقاومتی است که می‌تواند جریان عبوری از خود را به خاطر بسپارد. با این کار عملکرد حافظه نیز در این قطعه دیده می‌شود. با استفاده از ممریستور می‌توان کارایی ادوات الکترونیکی را بهبود داد به طوری که این قطعه عملکرد شبیه به مغز را در کامپیوترها ایجاد می‌کند. ممریستورها از نظر مصرف انرژی  بسیار بهینه بوده و شبیه مغز انسان هستند.

 برنامه 11 میلیون پوندی ممریستورها می‌تواند منجر به توسعه این فناوری  شود. تمیس پرودروماکیس از محققان موسسه زپلر می‌گوید: « تصور کنید یک سامانه الکترونیکی شبیه به رنگ باشد. تا کنون ما از تنها از رنگ‌های سیاه و سفید استفاده می کردیم. ترانزیستورهای رایج تنها حالت‌های صفر و یک را می‌پذیرند. اما اکنون با قطعه‌ای روبرو هستیم که بیش از 100 حالت حافظه را ایجاد می‌کند. در واقع ما اکنون علاوه بر رنگ‌های سیاه و سفید، رنگ‌های بینابینی نظیر سرخابی، نیلی، یشمی و فیلی را نیز در طیف رنگ‌های خود داریم.»

در حال حاضر شرکت‌های بزرگی روی توسعه فناوری هوش مصنوعی کار می‌کنند که ممریستورها می‌توانند به کار کمک کنند. ممریستورها در دمای اتاق کار می‌کنند که این موضوع مزیت بزرگ آنها نسبت به کامپیوترهای کوانتومی است. این قطعات نسبت به تابش‌های مخرب مصون هستند بنابراین می‌توان آنها را در سامانه‌های فضایی مورد استفاده قرار داد.

منبع : https://physicsworld.com/a/memristor-technology-programme-wins-11-million/

نظر شما