رونمایی از توالت هوشمندی که قادر به آنالیز ادرار است

تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان انگلیسی با استفاده از فناوری‌نانو، توالت هوشمندی ساختند که قادر است ادرار بیمار را آنالیز کرده واطلاعاتی درباره وجود بیماری یا برخی ترکیبات نظیر قند یا الکل در بدن فرد ارائه کند.

محققان مرکز نانوفتونیک و آزمایشگاه ملویلی توالت هوشمندی طراحی کردند که قادر به آزمایش ادرار و ارائه اطلاعاتی درباره سلامتی فرد است. این توالت هوشمند می‌تواند حضور برخی داروها و الکل را در بدن فرد شناسایی کند.

به محض ادرار کردن، این توالت هوشمند به آنالیز قند و سطح برخی داروها در ادرار می‌پردازد و این اطلاعات را به پزشک ارسال می‌کند. البته منتقدان از نقطه نظر حفظ اطلاعات شخصی فرد، نسبت به این فناوری ابزار نگرانی کردند. در واقع اگر به فرد گفته نشود که این توالت هوشمند است، او از آنالیز ادرار و انتقال اطلاعات سلامتی خود با خبر نخواهد شد.

والدین می‌توانند از این توالت هوشمند برای رصد سطح الکل و مواد مخدر در بدن فرزندان خود استفاده کنند. کارفرمایان می‌توانند از این فناوری برای اطمینان از عدم استفاده مواد خطرناک توسط پرسنل خود استفاده کنند. برخی پرسنل در زمان استراحت ممکن است است اقدام به مصرف موادی کنند که برای شغل آنها مشکل‌ساز باشد.

در این توالت هوشمند از فناوری‌نانو استفاده شده است تا سطح مواد شیمیایی و هورمون‌های بدن تعیین شود. این اطلاعات به‌صورت مخفیانه به محلی دیگر ارسال می‌شود.

نمونه اولیه این توالت هوشمند در نمایشگاه تابستان علم در لندن به نمایش گذاشته شد. بازدیدکنندگان پرسش‌های مختلفی درباره این فناوری و نگرانی خود از لو رفتن اطلاعات شخصی آنها ارائه کردند که این پرسش‌ها برای مسئولان ارسال شد.

در این توالت هوشمند کانال‌هایی حاوی نانوذرات نقره یا طلا وجود دارد که می‌تواند برای تشخیص مواد مورد نظر استفاده شود. به این نانوذرات لیزر تابیده شده که در صورت وجود ماده مورد نظر، لیزر سیگنال‌هایی ایجاد می‌کند.

براساس اظهارات محققان این پروژه، در صورت تجاری‌سازی این فناوری، این توالت هوشمند با قیمت 1000 پوند عرضه خواهد شد.

علارغم نگرانی‌هایی که درباره فاش شدن اطلاعات شخصی مطرح می‌شود، برخی معتقداند که این فناوری می‌تواند به افراد کمک کند تا مشکلات فکری و فیزیکی خود را بهتر دریابند و بیماری خود را رصد کنند.

منبع : https://citizentruth.org/new-smart-toilet-can-tell-if-youre-pregnant-drunk-depressed-or-on-drugs/

نظر شما