ترکیب هوش مصنوعی با رابط مغز و کامپیوتر

تاریخ : ۰۳ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران رابطی ساختند که می‌تواند با هوش مصنوعی ترکیب شده و به بهبود توانمندی‌های شناختی انسان کمک کند.

محققان چینی در حال ساخت کلاهی هستند که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود دهد. برای این کار از امواج مغز و ترکیب آن با فناوری هوش مصنوعی استفاده شده است.

وی پنگفی از موسسه فناوری‌های پیشرفته شنژن می‌گوید که او و همکارانش به دنبال ارائه سامانه‌ای هستند که عملکرد مغز را به‌گونه‌ای تقویت کند که بتواند فعالیت‌های پیچیده را انجام داده و احساس‌های ناخوشایند را مدیریت کند.

این کلاه را می‌توان برای آموزش فردی نیز به کار برد تا سرعت یادگیری و ارتقاء مهارت افزایش یافته و در عین حال استرس ناشی از این فعالیت‌ها کم شود.

انتظار می‌رود که این فناوری بتواند به کودکانی که با مشکل ADHD روبرو هستند کمک شایانی کند و همچنین افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و پارکینسون نیز از این فناوری بهر‌ه‌مند شوند.

تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از ایمپلنت‌های کاشته شده در مغز از دهه 60 میلادی آغاز شد. در ابتدا این قرن، دانشمندان روی سامانه‌های فیدبک‌گیری EEG و رابط‌های مغز و کامپیوتر کار کردند.

طی سال های اخیر نیز فناوری تحریک غیرتهاجمی مغز برای تنظیم فعالیت‌های مغز ابداع شده است. این کلاه می‌تواند براساس تحریک غیرتهاجمی مغز کار کند به‌طوری که در آن از حسگرهای حاوی الکترود انعطاف‌پذیر استفاده شده که قادر به تشخیص امواج مغز در حین انجام کاری توسط کاربر هستند. این الکترودها می‌توانند در حین انجام یک کار ویژه، پالس‌های جریانی ضعیفی را ایجاد کرده و امواج مغز را تغییر دهند و با این کار حالت فعالیت نرون مغز را تنظیم کنند.

وی پنگفی می‌گوید: « از آنجایی که بافت مغز بسیار پیچیده است، ما لازم است که ابتدا مدل‌سازی کامپیوتری انجام دهیم و سپس محل مورد نظر را برای تحریک مشخص کنیم.»

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند امواج مغز را بخوانند و به‌صورت زنده پارامترها را محاسبه کنند. این گروه تحقیقاتی این فناوری را برای استفاده در جوندگان و برخی پستانداران توسعه داده‌اند. برای آزمایش اولیه، محققان برای بررسی بهبود به‌خاطر سپردن مطالب توسط کاربر بعد از استفاده این ابزار، از این کلاه استفاده کردند.

منبع : http://www.xinhuanet.com/english/2018-07/24/c_137344755.htm

نظر شما