دارپا به دنبال استفاده از کامپیوتر کوانتومی است

تاریخ : ۰۶ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا قصد دارد از کامپیوتر کوانتومی برای توسعه حوزه‌هایی نظیر یادگیری ماشینی استفاده کند. این کار می‌تواند منجر به توسعه فناوری شود که با استفاده از آن حل بسیاری از چالش‌ها و مسائل عملی ساده شود.

آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی امریکا (دارپا) براساس نیاز وزارت دفاع آمریکا، قصد دارد تا از فناوری کامپیوتر کوانتومی برای توسعه حوزه‌هایی نظیر یادگیری ماشینی استفاده کند. با این کار می‌توان بسیاری از مسائل علمی را نیز با سرعت بالا حل کرد.

کامپیوتر کوانتومی یکی از حوزه‌های نوظهور بوده که پتانسیل‌های بالایی دارد. البته این فناوری برای پروتکل‌های رمزگذاری رایج یک تهدید محسوب می‌شود اما دارپا به دنبال بهره‌برداری از این فناوری برای حل مشکلات است. انچه که در بیانیه دارپا آمده، از کامپیوتر کوانتومی قرار است برای حل چالش‌های زیر استفاده شود:

کاهش محدودیت های اساسی محاسبات کوانتومی از جمله «برنده شدن کوتاه مدت» برای مدل‌سازی مشکلات و مسائل علمی و همچنین پرداختن به مسائل مربوط به تولید انبوه این کامپیوترها و ادغام احتمالی با کامپیوترهای کلاسیک
ارائه راهبردهای ترکیبی احتمالی برای ترکیب محاسبات کوانتومی با کامپیوترهای کلاسیک برای بهینه‌سازی یادگیری ماشینی.
چگونه کامپیوترهای کوانتومی با حسگرهای کوانتومی به بهترین شکل ممکن ترکیب شوند.
چگونه الگوریتم‌های محاسباتی کوانتومی را می‌توان در کامپیوترهای کلاسیک به کار برد تا داده های کوانتومی را پردازش کرد.
کامپیوتر کوانتومی ابزاری است که از پدیده‌ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند برهم نهی (Superposition) و درهم‌تنیدگی (Entanglement) برای انجام محاسبات استفاده می‌کند. کامپیوترهای کوانتومی با کامپیوترهای فعلی که با ترانزیستورها کار می‌کنند تفاوت اساسی دارند. ایده اصلی که در پس کامپیوترهای کوانتومی نهفته است این است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها استفاده کرد.

منبع : https://www.fedscoop.com/darpa-quantum-computing-rfi/

نظر شما