بازار ۸.۹ بیلیون دلاری محاسبات نرومورفیک در سال ۲۰۲۵

تاریخ : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بازار محاسبات نرومورفیک در سال 2016، 1.6 بیلیون دلار بوده که طی بازه زمانی 2017 تا 2025 با رشد 21 درصدی به رقم 8.9 بیلیون دلار خواهد رسید.

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بازار محاسبات نرومورفیک در جهان تا سال 2025 به رقم 8.9 بیلیون دلار خواهد رسید. این بازار در سال 2016، 1.6 بیلیون دلار بوده که طی بازه زمانی 2017 تا 2025 با رشد 21 درصدی به رقم 8.9 بیلیون دلار خواهد رسید.

مهمترین عامل رشد در این بازار، رشد بازار حسگرها، افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، افزایش پذیرش نرم‌افزارهایی نظیر یادگیری مستمر آنلاین، جریان اطلاعات به‌صورت زنده، آنالیز و پیش‌بینی، مدل‌سازی اطلاعات، نیاز برای بهبود عملکرد ICها و افزایش تقاضا برای محاسبات نرومورفیک است.

روند نوظهور ترکیب محاسبات علم عصبی و مدل‌های تجسمی منجر به افزایش تقاضا برای طراحی و توسعه تراشه‌های نرومورفیک شده اند، تراشه‌هایی که در روبات‌های شناختی و روبات‌های دارای سیستم تصمیم‌گیرنده شبیه به مغز انسان استفاده می‌شود. افزایش نیاز برای ابزارهای یادگیری ماشینی می‌تواند موجب توسعه این بازار شود.

آمریکای شمالی بزرگترین بازار این حوزه بوده و سریع‌ترین رشد را در حوزه محاسبات نرومورفیک تجربه می‌کند که دلیل این امر پیشگامی این منطقه در این حوزه و وجود شرکت‌های پیشرو در بخش طراحی تراشه نظیر اینتل، آی‌بی‌ام و جنرال ویژن است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که منطقه آسیا/اقیانوسیه و آمریکای جنوبی رشد بالایی را خواهند داشت که دلیل این امر افزایش تقاضا برای اتوماسیون در کشورهایی نظیر چین، هند و برزیل است.

اگر یک تراشه از ارتباطات سیناپس‌مانند استفاده کند، سیگنال‌هایی کامپیوتر می‌توانند بسیار متنوع شوند و باعث یادگیری سیناپس‌مانند شوند. سیناپس‌ها نقش واسطه را در انتقال سیگنال‌ها در مغز بازی می‌کنند. نورون‌ها نیز با توجه‌ به تعداد و نوع یون‌هایی که از سیناپس‌ها می‌گذرند، عمل می‌کنند. این دو عمل باعث می‌شود که مغز الگوها را تشخیص دهد، حقایق را به‌ یاد بیاورد و وظایفش را انجام دهد. به سامانه‌های محاسباتی که از این ساختار الهام گرفته باشند، سامانه‌های محاسبات نرومورفیک گفته می‌شود

منبع : https://thechronicleindia.com/global-neuromorphic-computing-market-to-reach-usd-8-9-billion-by-2025/

نظر شما