مچ‌بندی که سلول‌های خون را می‌شمارد!

تاریخ : ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۳۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با توسعه آزمایشگاه روی تراشه، محققان موفق به ساخت دستگاه قابل بسته شدن به مچ دست شدند که می‌تواند سلول‌های خون را بشمارد. به زودی قابلیت‌های دیگری نیز به این دستگاه اضافه خواهد شد.

محققان دانشگاه روتگرز دستگاهی ساختند که می‌تواند اطلاعات حیاتی بدن را به پزشک ارسال کند. این دستگاه همانند یک قطعه جواهر روی مچ بسته می‌شود و مجهز به حسگری برای رصد علائم حیات بدن است. این دستگاه قادر به شمارش تعداد سلول‌های خون است.

در این دستگاه از بوردهای مدارچاپی استفاده شده که روی آن به جای قطعه‌های جواهر، الکترودهای طلا به کار رفته است. این ابزار با استفاده از بلوتوث و اپلیکیشن مبتنی بر اندروید اطلاعات را به پزشک ارسال می‌کند.

این دستگاه یک مخزن میکرومقیاس دارد که می‌توان نمونه‌ خون را در آن قرار داد. محققان معتقداند که این دستگاه به‌‌سادگی و با کمترین تهاجم به بدن و با استفاده از الکترودهای بندی شکل که دارد، قادر به رصد شرایط بدن است.

بسیاری از محققان علاقه‌مند به استفاده از چنین سامانه‌هایی برای استخراج اطلاعات از بدن انسان هستند، سامانه‌های قابل پوشیدن که بیمار را بی‌نیاز از مراجعه به پزشک می‌کند و دیگر نیاز به رجوع به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی نیست.

چندی پیش محققان دانشگاه سینسیناتی نیز دستگاهی برای رصد سطح گلوکز خون ابداع کردند. محققان موسسه فناوری ماساچوست و ماکروسافت نیز روی ساخت ادواتی با ساختار شبیه خالکوبی کار می‌کنند که روی بدن قرار می‌گیرد و با تغییر دمای بدن، رنگ آن نیز تغییر می‌کند. این ابزار قابل پوشیدن بوده و روی پوست قرار داده می‌شود.

این نوع ادوات که در دسته آزمایشگاه روی تراشه قرار می‌گیرند، در واقع دستگاهی هستند که روی یک تراشه قرار داده می‌شوند و کاربر می‌تواند در خانه از آن استفاده کند.

بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به‌دنبال ساخت ابزارها و دستگاه‌هایی هستند که بتواند اطلاعات مورد نظر پزشک را به سادگی از بدن بیمار استخراج کند.

در حال حاضر این دستگاه جدید، قادر به شمارش سلول‌های خون بوده اما به زودی قابلیت‌های آن افزایش یافته و می‌تواند طیف وسیعی از زیست‌نشانگرها را شناسایی کند.

 

منبع : https://www.gearbrain.com/lab-on-a-chip-blood-2594019847.html

نظر شما