تدوین استاندارد در حوزه آزمایشگاه روی تراشه

تاریخ : ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به منظور تسریع تجاری‌سازی فناوری آزمایشگاه روی تراشه و فناوری میکروسیالی، قرار است استانداردی در این حوزه توسط یک گروه اروپایی نوشته شود.

ادوات میکروسیالی به تجهیزاتی گفته می‌شود که در آنها کانال‌های بسیار کوچکی قرار دارد. این حوزه به آزمایشگاه روی تراشه نیز شهرت داشته و از آن برای ساخت ادوات قابل حمل استفاده می‌شود که نقش آزمایشگاه کوچک و قابل ترکیب شدن با سامانه‌های مختلف را دارد.

توسعه سامانه‌های آزمایشگاه روی تراشه می‌تواند حوزه تشخیص طبی را ارتقاء دهد و امکان تشخیص سریع و ساده بیماری‌ها را در محیط‌های مختلف فراهم کند.

اخیرا پروژه‌ای در اتحادیه اروپا در حال انجام است که در آن تولیدکنندگان و محققان حوزه آزمایشگاه روی تراشه به گرد هم امده تا روی توسعه این فناوری کار کنند. موسسه Leti یکی از پیشروان حوزه میکروسیالی با همکاری گروه‌های دیگر در این پروژه اقدام به تعریف استاندارد جدیدی در حوزه آزمایشگاه روی تراشه کرده است.

نیکلاس وارپلانک از مدیران پروژه میکروسیالی در Leti قصد دارد این استاندارد را برای تسریع تجاری‌سازی فناوری نوپدید میکروسیالی بنویسد.

وارپلانک می‌گوید: « فرآیندهای تولید فعلی برای ساخت ادوات الکترونیکی که در حال حاضر در بازار موجود هستند، از استانداردهای تعریف شده‌ای استفاده می‌کنند تا بتوان قطعات تولید شده توسط تولیدکنندگان مختلف را با هم ترکیب کرد. از این رو ما نیز برای توسعه فناوری میکروسیالی اقدام به نگارش استاندارد بین المللی ISO خواهیم کرد تا دستورالعملی برای توسعه سامانه‌های میکروسیالی در اختیار شرکت‌ها و محققان گیرد.»

براساس گزارشی که اخیرا منتشر شده بازار جهانی آزمایشگاه روی تراشه از رقم 4.23 بیلیون دلار در سال 2016 به رقم 7.95 بیلیون دلار در سال 2022 خواهد رسید. این به معنای رشد 11 درصدی در طول بازه زمانی قید شده است.

عوامل متعددی در رشد بازار آزمایشگاه روی تراشه تاثیرگذار است که از آن جمله می‌توان به توسعه ادوات شخصی پزشکی و افزایش کاربرد این تراشه‌ها در تحقیقات سرطان اشاره کرد.

منبع : https://www.medicalplasticsnews.com/news/microfluidics-group-launched-to-write-standards-to-speed-dev/

نظر شما