دستگاهی که تصویری شکل گرفته در مغز را روی کاغذ می‌کشد!

تاریخ : ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۰۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دستگاهی ساختند که می‌تواند با استفاده از داده‌های EEG تصویری که در مغز کاربر است را ترسیم کند. این دستگاه می‌تواند در آینده برای ترسیم تصویر متهم که در ذهن شاهد یک جنایت وجود دارد استفاده شود.

پژوهشگران کانادایی موفق به ارائه روشی شدند که در آن از امواج مغزی که توسط دستگاه EEG دریافت شده، برای خلق تصویری که در ذهن است استفاده می‌شود.

تصور کنید جنایتی رخ داده و شاهدی وجود دارد. به جای این که یک نقاش از روی توضیحات و توصیف‌های شاهد اقدام به ترسیم تصویر متهم کند، ابزاری وجود داشته باشد که تصور را ذهن شاهد بخواند و آن را بازسازی کند. پلیس با استفاده از دستگاه EEG که به سر شاهد وصل می‌کند می‌تواند چهره متهم را از روی سیگنال‌های دریافتی ترسیم کند.

هر چند این سناریو در حال حاضر در محدوده داستان‌های علمی تخیلی است، اما محققان دانشگاه تورنتو دستاوردی ارائه کردند که این رویا را یک گام به حقیقت نزدیک می‌کند. آنها ابزاری برای خواندن امواج مغز ساخته‌اند که قادر به ترسیم تصاویر موجود در مغز است.

زمانی که ما چیزی را مشاهده می‌کنیم، مغز تصویر آن شی را در خود نگه می‌دارد. محققان در این پروژه با استفاده از ابزاری امکان ترسیم این تصاویر را فراهم کردند. این فناوری روی 70 نفر مورد آزمایش قرار گرفته و 140 تصویر از روی ذهن آنها ایجاد شده است. این کار با سرعت زیاد و در مدت چند ثانیه و با استفاده از یادگیری ماشینی انجام می‌شود. تصویر ایجاد شده با تصویر اصلی مقایسه شده که نتایج نشان می‌دهد دقت زیادی در ایجاد این تصاویر وجود دارد.

filereader.php?p1=main_e3a53d864aee574c8

پیش از این دانشمندان از fMRI برای ایجاد تصاویر استفاده کرده بودند. اما تصاویر ایجاد شده دقت کمی دارد اما تصاویری که با این روش به‌دست آمده از دقت بالایی برخوردار است.

 دان نمورودوف از محققان این پروژه می‌گوید: « آن چه که موجب خاص شده این پروژه شده، امکان ایجاد تصویر از اطلاعات موجود در مغز انسان با ابزارهای ساده و ارزانی نظیر EEG است.»

در این پروژه محققان تصویری که توسط کاربر در حال دیده شدن است را ترسیم کردند، نه تصویری که کاربر به آن فکر می‌کند. این گروه سعی دارند این روش را به گونه‌ای توسعه دهند که بتوان تصویری که در ذهن است و کاربر به آن فکر می‌کند را نیز ترسیم کرد.

منبع : https://www.smithsonianmag.com/innovation/new-study-brings-scientists-one-step-closer-to-mind-reading-180968338/

نظر شما