کره‌جنوبی: تا سال ۲۰۲۳ پردازشگر کوانتومی ۵ کیوبیتی می‌سازیم

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دولت کره‌جنوبی 40 میلیون دلار سرمایه‌گذاری طی 5 سال آینده برای توسعه فناوری محاسبات کوانتومی انجام خواهد داد. ساخت پردازشگر 5 کیوبیتی تا سال 2023 و ایجاد 33 گروه تحقیقاتی در این حوزه از جمله اهداف دولت کره‌ است.

وزارت علوم و ارتباطات کره‌جنوبی اعلام کرد که این کشور 40 میلیون دلار طی 5 سال آتی روی محاسبات کوانتومی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. در اطلاعیه‌ای که این وزارتخانه منتشر کرده آمده است: « در طول 5 سال آینده، ما فناوری‌های مهمی نظیر سخت‌افزار کامپیوتر کوانتومی، معماری جدید محاسبات کوانتومی، زیرساخت و الگوریتم‌های کوانتومی را توسعه خواهیم داد.»

 

این تحقیقات در حوزه محاسبات کوانتومی شامل موارد ذیل است:

سرمایه‌گذاری 39.7 میلیون دلاری برای 5 سال روی محاسبات کوانتومی به‌منظور توسعه پایه‌ای تحقیقات

سرمایه‌گذاری11.9 میلیون دلاری برای توسعه نسل جدید فناوری مخابرات شامل نرم‌افزارهای سیستم، مهندسی نرم‌افزار، سامانه‌های هوشمند و اطلاعات، رابط‌های کامپیوتر و انسان و همگرایی داده‌های دانش محاسباتی با عملکرد بسیار بالا

 

اهداف برنامه تحقیقات محاسبات کوانتومی کره‌جنوبی شامل موارد ذیل است:

اطمینان از توسعه فناوری محاسبات کوانتومی و ایجاد اکوسیستم تحقیقات داخلی

پیاده‌سازی پردازشگر کوانتومی 5 کیوبیتی با سطح اطمینان 90 درصد تا سال 2023

ایجاد 33 گروه تحقیقات محاسبات کوانتومی شامل 7 تیم برای توسعه محاسبات کوانتومی و 26 تیم برای فناوری‌های امیدبخش (promising technologies)

 

آنچه که در کامپیوترهای کوانتومی اهمیت دارد، امکان تولید و دستکاری بیت‌ها و کیوبیت‌ها است. کره‌جنوبی در جستجوی ساخت پردازشگر 5 کیوبیتی است در حالی که شرکت IBM در حال حاضر از سامانه 20 کیوبیتی خود رونمایی کرده است.

گزارش ریسرچ اند مارکت نشان می‌دهد که بازار محاسبات کوانتومی تا سال 2023 به رقم 49.3 میلیارد دلار خواهد رسید. با استفاده از این فناوری می‌توان شکل جدیدی از رمزگذاری دیجیتال را انجام داد که رسوخ به آن غیرممکن است در حالی که رمزگذاری رایج، توسط هکرها شکسته می‌شود و سالانه بسیاری به دلیل این موضوع دچار مشکل می‌شوند. کامپیوترهای کوانتومی علاوه برای  استفاده در سامانه‌های رمزگذاری، در بخش آموزش، تحقیقات و حل چالش‌های جهانی قابل استفاده هستند. این کامپیوترها می‌توانند دستاوردهایی در بخش‌های بین رشته‌ای‌، کشف داروهای جدید، هوش مصنوعی و بهینه‌سازی سامانه‌های پیچیده ارائه دهند.

منبع : https://sociable.co/technology/korea-invest-quantum-computing/

نظر شما