ساخت پوست مصنوعی که به کاربر هنگام خطر هشدار می‌دهد

تاریخ : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۴۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از نانوذرات مغناطیسی، رشته‌های مس و لوله‌های سیلیکونی اقدام به ساخت پوست مصنوعی با حساسیت بالا کردند. این پوست قابلیت حسگری بالایی دارد و می‌تواند سطح خیلی سرد یا گرم را تشخیص داده و به کاربر هشدار دهد.

برای این که روبات‌ها بتوانند عملکردی شبیه انسان داشته باشند نیاز به برخی قابلیت‌ها دارند که یکی از آنها لمس محیط

پیرامون است. برای این منظور محققان اقدام به ساخت پوست مصنوعی با حساسیت بسیار بالا کردند.

این پوست مصنوعی می‌تواند حس لامسه و قدرت سنجش دما را داشته باشد که به آن لقب حسگر بسیار حساس داده شده است چرا که می‌تواند مواد خطرناک به سرعت شناسایی کند.

این حسگر با همکاری محققان دانشگاه تورنتو و دانشگاه کونکتیکات ساخته شده است. این دستاورد نه تنها می‌تواند به حوزه روباتیک کمک کند بلکه از آن می‌توان برای کمک به کسانی که دچار مشکلات پوستی نظیر سوختگی پوست شده‌اند نیز استفاده کرد.

یکی از ویژگی‌های جالب توجه این پوست مصنوعی آن است که می‌تواند احتمال وجود خطر را به کاربر بدهد برای مثال اگر سطح بسیار سرد یا گرم باشد این حسگر به فرد هشدار می‌دهد. همچنین این حسگر قابلیت تشخیص فشار و لرزش را دارا است.

این پوست توانایی‌های استاندارد یک پوست مصنوعی را دارد. اسلام موسی از محققان این پروژه می‌گوید: « خیلی جالب است که این پوست قابلیتی فراتر از توانایی پوست انسان دارد. برای مثال می‌تواند میدان مغناطیسی، امواج صوتی یا رفتارهای غیرعادی را تشخیص دهد.»

نمونه پروتوتایپ این پوست با استفاده از سیلیکون و رشته‌های مسی ساخته شده و سپس  با استفاده از سیالی حاوی نانوذرات اکسیدآهن پر شده است. این نانوذرات درون لوله‌های سیلیکونی حرک کرده و جریان الکتریکی ایجاد می‌کنند. هر تغییری در جریان الکتریکی با استفاده از رشته‌های مسی در اطراف این لوله شناسایی می‌شود.

زمانی که دما تغییر می‌کند یا پوست مصنوعی حرکت می‌کند، این نانوذرات شروع به حرکت کرده و سیگنال الکتریکی تغییر می‌کند. این حسگر قادر است سرعت حرکت را نیز تفسیر کند و تفاوت میان سیگنال‌های الکتریکی مختلف که در اثر راه‌رفتن، دویدن یا شناکردن ایجاد می‌شود را تشخیص دهد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوانAn Ultra‐Shapeable, Smart Sensing Platform Based on a Multimodal Ferrofluid‐Infused Surface در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.

 

منبع : http://www.digitaljournal.com/tech-and-science/science/artificial-skin-promises-enhanced-perception/article/542219

نظر شما