تبدیل چاپگر به کارخانه تولید مدارهای چاپی

تاریخ : ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از جوهر نانوذره‌ای و بهره‌گیری از چاپگر معمولی اقدام به تولید مدارهای چاپی کردند. از آنجایی که در این مدارها از مواد پیزوالکتریک استفاده شده، این مدارها می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه آلاباما به رهبری محمد حیدر موفق شدند با استفاده از جوهر نانوذره‌ای، یک دستگاه چاپگر رومیزی معمولی را به کارخانه تولید مواد چاپی تبدیل کنند. با این کار می‌توان هزینه تولید مدارهای چاپی را کاهش داد.

در مقاله‌ای که این گروه در نشریه IEEE Sensors Letters به چاپ رساندند، نشان دادند که می‌توان با دقت بالا مدارهای ارزان قیمت با سرعت بالا تولید کنند.

در قدم بعد این گروه، مدار چاپ شده را به شکل لوله‌ای در آورده و آن را درون یک لوله پلاستیکی ساده قرار دادند و در نهایت این لوله پلاستیکی به یک لپتاپ وصل شد. با این کار حیدر و همکارانش دستگاه بسیار ارزان قیمتی ساختند که می‌تواند در خارج از بیمارستان تنفس بیماران قلبی یا دیابتی را رصد کند.

با این دستگاه، پزشک پیش از این که فرد مشکوک به آپنه خواب را برای انجام آزمایش در بیمارستان بستری کند، می‌تواند از وجود بیماری مطلع شود. در حال حاضر دستگاه قابل حمل برای رصد تنفس بیمار به منظور شناسایی این بیماری وجود دارد اما تعداد آن محدود است. همچنین حسگرهای فشاری این دستگاه‌ها سنگین بوده و استفاده از آن برای بیمار با دشواری‌هایی همراه است. اما این ابزار جدید بسیار سبک، ارزان و پایدار است.

از نظر محققان این پروژه، این فناوری کاربردهای متعددی دارد برای مثال می‌توان روی سطح فنجان قهوه را با این حسگر پوشش داد تا پیش از مصرف، کاربر مطمئن شود که دمای قهوه خیلی بالا نباشد که موجب سوختن زبان او شود. این حسگر امکان شناسایی گازهای اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را نیز دارد و می‌تواند درباره مصرف انرژی روزانه کاربر اطلاعات مفیدی ارائه دهد.

این گروه با استفاده از جوهر پیزوالکتریک امکان تولید الکتریسیته از حرکت‌های خارجی را در این ابزار ایجاد کردند. در واقع این مدار امکان تولید انرژی مورد نیاز خود را دارد به‌طوری که اگر روی بدن انسان یا موتور خودرو قرار گیرد با استفاده از لرزش موجود، انرژی مورد نیاز خود را تولید می‌کند.

منبع : https://www.uab.edu/mix/stories/engineer-turns-office-printers-into-circuit-factories

نظر شما