عرضه تجاری «چاپگرسه‌بعدی‌زیستی» و «جوهر زیستی» توسط یک شرکت نوپای ایرانی

تاریخ : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۴۰

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی

شرکت نوپای امید آفرینان مهندسی آینده با عرضه تجاری «چاپگرسه‌بعدی‌زیستی» و «جوهر زیستی» نقش بسیار مهمی در حوزه تحقیقات چاپ سلولی، ترمیم بافت و ساخت مواد زیست‌تخریب‌پذیر ایفا می‌کند. چاپگرهای این شرکت در حال حاضر در دانشگاه‌های مختلفی نصب و راه‌اندازی شده است.

شرکت امید آفرینان مهندسی آینده چاپگر سه‌بعدی زیستی سری BioFab و Pioneer را به‌صورت تجاری به بازار عرضه کرده است. این شرکت علاوه بر ساخت چاپگر، جوهرهای زیستی نیز برای استفاده در این چاپگرها تولید می‌کند.

مهندس حاج‌حسینعلی، مدیرعامل شرکت امید آفرینان مهندسی آینده درباره سابقه فعالیت‌ این شرکت می‌گوید: «ایده اولیه شرکت در سال 1395 با اعلام نیاز یک شرکت در بخش چاپگر سه بعدی زیستی مطرح شد. با توجه به نیازی  که این شرکت داشت، به همراه همکاران‌مان پروپوزالی برای ساخت این دستگاه ارائه کردیم که علی‌رغم تلاش‌هایی که انجام شد، این پروپوزال وارد فاز عملی نشد. از این رو تصمیم گرفتیم این طرح را در قالب یک فعالیت تجاری پیاده‌سازی کنیم که نتیجه آن تاسیس شرکت امیدآفرینان مهندسی‌آینده بود.»

حاج‌حسینعلی می‌افزاید: «بعد از پیاده‌سازی طرح موفق به ساخت چاپگر سه بعدی شدیم اما اعتماد زیادی از سوی محققان نسبت به این دستگاه‌ وجود نداشت از این رو تصمیم گرفتیم برای اعتماد‌سازی و اثبات عملکرد دستگاه وارد حوزه خدمات شویم. بنابراین به مراکز یا محققانی که نیاز به چاپ‌سه‌بعدی زیستی داشتند، با استفاده از این دستگاه خدماتی ارائه کردیم که این کار موجب جلب اعتماد جامعه تحقیقاتی کشور شد به‌طوری که درخواست‌هایی برای خرید این چاپگر دریافت کردیم.»

مدیرعامل شرکت امید آفرینان مهندسی آینده، درباره فروش این دستگاه‌ها می‌گوید: « در حال حاضر این چاپگرها در دانشگاه‌ صنعتی شریف، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم‌پزشکی تهران نصب و راه‌اندازی شده است. هر چند هنوز بخش خدمات ما به فعالیت خود ارائه می‌دهد و ما در کنار فروش تجهیزات، به ارائه خدمات چاپ‌سه بعدی زیستی نیز می‌پردازیم به‌طوری که در حال حاضر از دانشگاه‌های مختلفی نظیر تربیت مدرس برای انجام چاپ سه بعدی سفارش‌هایی داریم.»

چاپگرهای سه بعدی زیستی سری BioFab با اتکا به سیستم عملگرهای نیوماتیکی، چاپ گستره وسیعی از مواد زیستی به‌منظور تولید بافت‌هایی همچون قلب، پوست، غضروف یا استخوان را فراهم می‌کند، در نتیجه کاربر برای انتخاب مواد زیستی بافت مورد نظر از آزادی کامل برخوردار است. چاپگر سه بعدی زیستی مدل Pioneer با اتکا به سیستم Piston MicroExtrusion کنترل بی نظیری را بر فرآیندهای چاپ، به ویژه چاپ انواع هیدروژل‌ها فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری می‌توان سرعت و میزان عقب‌نشینی مواد را با دقت بالایی تنظیم کرد و به این ترتیب هندسه‌های پیچیده و از هم گسسته حتی با هیدروژل‌هایی با کمترین ویسکوزیته چاپ می‌شوند.

 

یک نمونه زیست محصول

 

مهندس حاج‌حسینعلی درباره چگونگی وارد شدن به حوزه ساخت جوهرهای زیستی می‌گوید: « بعد از ساخت چاپگر سه بعدی زیستی، نیاز جدی برای تولید جوهر احساس کردیم از این رو به صورت جدی وارد حوزه ساخت جوهر‌های زیستی شدیم. در حال حاضر سه نوع جوهر زیستی مختلف با نام‌های 3DBio PCL ، 3DBio PCL/Startch و 3DBio Alginate را به بازار عرضه‌ کرده‌ایم.»

این جوهرها علاوه بر قیمت مقرون به صرفه بودن، قابلیت چاپ بالایی داشته و محیط مناسبی برای رشد و تمایز سلول‌ها ایجاد می‌کنند. این شرکت علاوه بر ارائه انواع جوهرهای زیستی تجاری با چاپ ترموپلاستیک و هیدروژل، آمادگی تهیه و تولید جوهرهای اختصاصی را نیز دارد.

مدیرعامل شرکت امید آفرینان مهندسی آینده، صادرات را یکی از اهداف مهم این شرکت می‌داند هر چند در حال حاضر با توجه به نیاز داخلی، تمرکز بیشتر این شرکت روی فروش و ارائه خدمات در بازار داخل بوده تا بعد از کسب تجربه بیشتر و افزایش دامنه خدمات و محصولات بتواند با قدرت بیشتری وارد بازارهای بین المللی شود. قیمت پایین و عملکرد بالا از جمله مزیت‌های رقابتی این شرکت در بازارهای جهانی خواهد بود.

 

نظر شما