چاپ‌زیستی سه بعدی نوعی میکروب با خواص کاتالیستی

تاریخ : ۰۵ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی با استفاده از چاپ‌زیستی سه بعدی اقدام به تولید میکروب‌هایی با خواص کاتالیستی کردند. این مخمرها قابلیت تبدیل گلوکز به اتانول و گاز دی‌اکسید‌کربن را دارا هستند.

محققان آزمایشگاه ملی لورنس لایمور نشان دادند که می‌توان از چاپ سه‌بعدی برای تولید سلول‌های مخمر استفاده کرد، مخمری که قابلیت تبدیل گلوکز به اتانول و دی‌اکسیدکربن را داراست. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است.

مدت‌هاست که محققان روی چاپ‌زیستی کار می‌کنند تا با استفاده از این فناوری بتوانند ساختارهایی نظیر سلول‌های پستانداران را چاپ کنند، آنها همچنین به دنبال قابلیت تولید میکروب های کاربردی با استفاده از چاپ زیستی هستند تا بتوانند با کمک این میکروب‌ها، فعالیت‌های کاتالیستی را برای تولید مواد آلی انجام دهند. این فناوری قابلیت استفاده در حوزه مواد غذایی، تولید سوخت‌های زیستی و تصفیه آب را داراست.

در این پروژه محققان نشان دادند که می‌توان از چاپ سه‌بعدی زیستی برای تولید سلول های زنده استفاده کرد و در نهایت با این کار به مطالعه ارتباط و برهمکنش میان میکروب‌ها پرداخت. نتایج این کار به تولید زیست‌ راکتورهای جدید با حجم بالا کمک می‌کند.

در این پروژه محققان سلول‌های نوعی مخمر زیست‌کاتالیست زنده را موسوم به Saccharomyces cerevisiae در ساختار داربستی متخلخل چاپ کردند. شکل هندسی این ساختار به سلول‌های مخمر کمک می‌کند تا با کارایی بالا بتوانند گلوکز را به اتانول و دی‌اکسیدکربن تبدیل کند.

در این پروژه، پژوهشگران از مواد زیست‌جوهر استفاده کردند که در نهایت منجر به تولید ساختارهای خودپشتیبانی با قدرت تفکیک بالا می‌شود.

فنگ کیان از محققان این پروژه می‌گوید: « در مقایسه با قطعات فیلمی توده‌ای، شبکه‌های چاپی با فیلامنت‌های نازک و حفره های ماکرومقیاس می‌توانند به ما اجازه دهند تا تولید اتانول را چند برابر افزایش دهیم. سامانه جوهر ما قابل استفاده برای میکروب های کاتالیستی مختلف است. شکل هندسی ساختار زیست‌چاپ‌شده‌ سه بعدی می‌تواند به عنوان یک پلتفورم استفاده شود.»

این فناوری زیست‌چاپ را می‌توان گام اول در توسعه سلول‌های مخمر اصلاح شده ژنتیکی دانست که می‌تواند در حجم بالا برای استفاده در حوزه‌های داروسازی، مواد شیمیایی، غذا و زیست‌سوخت به کار گرفته شود.

منبع : https://www.3dprintingmedia.network/3d-printed-yeast-cells-ethanol/

نظر شما