ترانزیستور ویژه‌ای برای ایجاد ارتباط با مغز

تاریخ : ۰۶ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۲۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان ترانزیستور ویژه‌ای برای تولید رابط مغز و کامپیوتر ساختند که نرم و انعطاف‌پذیر بوده و همچنین زیست‌سازگار است. این ترانزیستور به جای الکترون، با یون کار می‌کند.

دانشمندان به دنبال ساخت ادواتی هستند که بتوانند ارتباط میان مغز و کامپیوتر را برقرار کند. در حال حاضر ترانزیستورهای سیلیکونی برای ثبت سیگنال‌های مغزی و پردازش آنها به کار می‌رود.

 اما مشکل این ترانزیستورهای سیلیکونی چیست؟ آنها در درازمدت زیست‌سازگار نیستند بنابراین سیستم ایمنی بدن به آنها عکس‌العمل نشان داده و موجب می‌شود تا زخم‌هایی روی بافت مغز ایجاد شود. برای حل این مشکل باید این الکترودها را درون ساختار پلاستیکی قرار دارد که این کار نیز چالش‌های خاص خود را دارد.

دیان خداقلی از دانشگاه کلمبیا، راهکار را در ساخت نسل جدیدی از ترانزیستورها می‌داند، ترانزیستورهایی که با بافت انسان به راحتی برهمکنش می‌دهد. این گروه تحقیقاتی اقدام به ساخت ترانزیستور زیست‌سازگار، نرم و انعطاف‌پذیری کردند که به جای الکترون، با یون کار می‌کند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است.

از آنجایی که نرون‌ها برای ایجاد ارتباط به یون‌ها متکی هستند، این ترانزیستور کارایی بالایی نسبت به الکترونیک رایج دارند. در آزمون‌های انجام شده توسط این گروه تحقیقاتی، این ترانزیستورها موفق به تقویت سیگنال‌ها شده و تشکیل مدار منطقی داده اند، همانند سامانه‌های سیلیکونی که برای محاسبات به کار می‌رود.

این ادوات، به محققان اجازه می‌دهد تا سیگنال‌های مغزی EEG را با دقت بالا اندازه‌گیری کنند بدون این که نیاز به

چسب خاصی باشد و در نتیجه می‌تواند ابعاد رابط مغز و کامپیوتر را کوچک‌تر نمود.

خداقلی می‌گوید: «ترانزیستوری که ما ساختیم می‌تواند با سیگنال‌های نرونی ارتباط ایجاد کند. ما می‌توانیم ادوات زیست‌الکترونیکی کوچک‌تر و ایمن‌تر نظیر رابط مغز و کامپیوتر، الکترونیک قابل پوشیدن و ادوات تحریک‌کننده درمانی بسازیم. این ادوات می‌توانند زمان طولانی‌تری در بدن انسان قرار گیرند.»

به اعتقاد خداقلی، ترانزیستورهای ایده‌آل برای ایجاد ارتباط با مغز باید زیست‌سازگار و پایدار باشند، نرم‌ و انعطاف‌پذیر بوده و تضادی با ساختار نرم مغز نداشته باشند، سرعت بالا و کارایی قابل توجه داشته باشند و قابلیت کنترل مجزا داشته باشند به‌طوری که هر ترانزیستور را بتوان جداگانه و مستقل کنترل کرد.

منبع : https://singularityhub.com/2019/03/12/a-new-ion-drive-transistor-is-here-to-interface-with-your-brain/#sm.00001rbtb81tsyegwu7lh28e0hy60

نظر شما