استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید بافت استخوانی

تاریخ : ۱۵ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۲۵۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موفق شدند با استفاده از چاپ سه بعدی، بافت استخوانی را در آزمایشگاه ایجاد کنند. با این کار می‌توان به ورزشکارانی که دچار مشکلات و آسیب‌های فیزیکی شده‌اند کمک کرد تا به سرعت سلامت خود را باز یابند.

یک گروه تحقیقاتی از زیست‌‌مهندسان موفق شدند با استفاده از چاپ سه بعدی، بافت استخوانی تولید کنند، انها معتقداند که در آینده پزشکان می‌توانند از این بافت‌ها در بدن بیماران استفاده کنند به‌طوری که این بافت قابل کاشت در بدن انسان باشد. با استفاده از این بافت ها می‌توان آسیب‌‌های موجود در زانو، آرنج و قوزک پا را به سرعت ترمیم کرد مشکلاتی که در مسابقات ورزشی به وفور ایجاد می‌شود.

شون بیتنر از محققان دانشگاه رایس می‌گوید: « من فکر می‌کنم که این فناوری ابزار قدرتمند برای کمک به ورزشکاران خواهد شد، ورزشکارانی که به طور معمول در ورزش دچار آسیب می‌شوند.»

در مقاله‌ای که این گروه تحقیقاتی از دانشگاه رایس و دانشگاه مریلند با عنوان Fabrication and mechanical characterization of 3D printed vertical uniform and gradient scaffolds for bone and osteochondral tissue engineering در نشریه Acta Biomaterialia به چاپ رساندند نشان دادند که چگونه می‌توان با استفاده از چاپ سه بعدی ایمپلنت‌هایی را مهندسی کرد که قابلیت استفاده در بافت اوستئوکوندرال بدن را دارد.

اوستئوکوندرال در انتهای استخوان وجود دارد و به دلیل تغییرات تدریجی ساختاری آن، می‌تواند از حالت غضروف به استخوان تبدیل شود. پیش از این زیست‌مهندسان برای تقلید از این ساختار و تولید آن در آزمایشگاه با مشکلاتی روبرو بوده‌اند.

این گروه تحقیقاتی از راهبردی متفاوت برای این کار استفاده کردند، آنها چاپ سه بعدی را برای تولید داربست‌ بافت اوستئوکوندرال مورد استفاده قرار دادند. در این پروژه پژوهشگران از نوعی پلیمر و سرامیک برای تولید این بافت استفاده کردند.

محققان در ادامه حفره‌هایی به این داربست اضافه کردند تا سلول‌های بیمار و رگ‌های خونی بتواند در آن ایجاد شود. با این کار می‌توان ایمپلنت را با بافت طبیعی بدن پیوند زد به ترمیم زودهنگام استخوان یا غضروف آسیب‌دیده کمک نمود.

مرحله بعدی این پروژه آن است که پژوهشگران روی توسعه این روش برای چاپ بافتی کاملا منطبق با نیاز بیمار کار کنند.

منبع : https://futurism.com/the-byte/scientists-3d-printed-tissues-athletes

نظر شما