ویراستار ژن در خدمت درمان آلزایمر

تاریخ : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۳۰۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی برای مقابله با بیماری الزایمر اقدام به ارائه کمپلکس نانومقیاسی کردند که در آن ویراستار ژن قرار داده شده است. این بسته می‌تواند در موش‌های آزمایشگاهی عملکرد مناسبی داشته باشد.

در مقاله‌ای که محققان در نشریه Nature Neuroscience به چاپ رساندند نشان دادند که می‌توان از فناوری کریسپر برای ویرایش ژن‌های مرتبط با بیماری آلزایمر در سلول‌های موش در محیط آزمایشگاهی استفاده کرد.

پژوهشگران دانشگاه دونگوک در سئول نانوکمپلکس CRISPR/Cas9 و نوعی RNA که BACEI را هدف قرار می‌دهد به سلول‌های موش‌ تزریق کردند. این نانوکمپلکس موفق شد تا بیان BACEI را متوقف کند و به عملکرد بهتر حافظه موش کمک کند. BACEI نوعی آنزیم است که موجب تولید آمیلوئیدها در مغز می‌شود.

سوبهوجیت روی از محققان دانشگاه ویسکونسین که روی تزریق کریسپر به سلول‌های نوعی موش کار کرده است می‌گوید: « ایده استفاده از نانوکمپلکس CRISPR/Cas9 روی بیماری آلزایمر خیلی جالب توجه است.»

راهبرد استفاده از نانوذرات برای رهایش cas9 به مغز پیش از این با مشکلاتی روبرو بود، این پروژه گامی مثبت در حل مشکلات این راهبرد بوده است.

این گروه تحقیقاتی از پپتیدهای آمفی‌فیلیک R7L10 استفاده کردند که می‌تواند به‌صورت خودآرا در محلول آبی تبدیل به مایسل شود. از این مایسل برای محافظت از ویراستار ژن استفاده می‌شود که کل این ساختار تشکیل نانوکمپلکس می‌دهد.

استفاده از این نانوکمپلکس موجب می‌شود تا RNA راهنما در سلول اقدام به تولید کدون‌های ویژه‌ای (توالی‌های از بازهای نوکلئیک) کند که این کدون‌ها موجب متوقف شدن بیان ژن‌های مورد نظر می‌شود.

مزیت استفاده از نانوکمپلکس این است که می‌تواند با کارایی بالا ژن‌های مورد نظر را در نرون‌های موش هدف قرار دهد در حالی اثرات سمی آن به حداقل می‌رسد.

استفاده از این ویراستار ژن روی موش‌ها نشان داد که عملکرد حافظه موش‌ها نسبت به موش‌های کنترل، بهتر بوده است. البته هنوز چالش‌ها و ابهامات متعددی برای استفاده از این فناوری وجود دارد که باید پاسخ داده شود.

محققان این پروژه معتقداند که از این فناوری می‌تواند برای مقابله با بیماری‌های دیگر نیز استفاده کرد. رساندن ذرات به نرون‌های مغز همیشه چالش بزرگی بوده است.

منبع : https://www.alzforum.org/news/research-news/crispr-suppresses-bace1-and-plaques-mice

نظر شما