ترکیب باکتری مهندسی شده و نقاط کوانتومی برای تولید هیدروژن از آب

تاریخ : ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۲۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از باکتری مهندسی شده و نقاط کوانتومی موفق به تولید فتوکاتالیستی شدند که قابلیت شکست مولکول های آب و تولید هیدروژن را دارد

مهندسان دانشگاه لهای برای اولین بار یک فرآیند معدنی‌شدن زیستی تک آنزیمی  را برای ساخت کاتالیست مورد استفاده قرار دادند، کاتالیستی که می‌تواند نور خورشید را به دام انداخته و از آن برای شکستن مولکول آب و تولید هیدروژن استفاده کند. این فرآیند در دمای اتاق و فشار محیط انجام می‌شود.

معمولا برای شکستن مولکول آب نیاز به مصرف انرژی زیاد و به کار گیری حلال‌های مختلف است که موجب افزایش هزینه تولید و آسیب به محیط زیست می‌شود. اما محققان این پروژه از نقاط کوانتومی از جنس سولفید فلزی  روی بستر اکسیدگرافن احیاء شده استفاده کردند تا فتوکاتالیست جدیدی بسازند که قابلیت شکست مولکول‌های آب و تولید هیدروژن را دارد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Enzymatic synthesis of supported CdS quantum dot/reduced graphene oxide photocatalysts در نشریه Green Chemistry به چاپ رسیده است.

مک اینتوش از محققان این پروژه می‌گوید: « فرآیند برپایه آب که ما ارائه کردیم یک روش سبز و مقیاس‌پذیر است که می‌توان ازآن برای تولید فتوکاتالیست استفاده کرد.»

معدنی‌شدن زیستی فرآیندی است که در آن از اورگانیسم‌های زنده برای تولید مواد معدنی استفاده می‌شود. این گروه از این فرآیند برای تولید نانوبلورهای سولفید فلزی استفاده کردند. این روش با سلول‌های باکتری مهندسی شده آغاز می‌شود که در محیط استاندارد آبی قرار دارد و در انتها نیز نانوذرات نیمه‌هادی عامل‌دار به‌دست می‌آید بدون این که به دمای بالا یا مواد شیمیایی خطرناک نیاز باشد.

در این روش فرآیند معدنی‌شدن زیستی می‌تواند هم برای تولید نانوذرات سولفید کادمیم استفاده شود و هم موجب افزایش رسانایی اکسیدگرافن احیاء شده، شود. در واقع این گروه دو ساختار مختلف را با هم ترکیب کرده و یک فتوکاتالیست می‌سازند. نکته مهم این روش آن است که بسیار سبز بوده و به محیط زیست آسیبی نمی‌زند. بنابراین این روش برای تولید انرژی بسیار مناسب است و می‌توان از آن برای حوزه انرژی‌های پاک استفاده کرد.

منبع : https://www.azocleantech.com/news.aspx?newsID=26526

نظر شما