نانوروبات هایی با قابلیت یادگیری ماشینی خودکار

تاریخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۰۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ساخت نانوروباتی با قابلیت یادگیری ماشینی ایده جذابی است. اخیرا یک شرکت فعال در حوزه ربات به نام دیتاروبات (DataRobot) گام های موثری در این مسیر برداشته است.

مفهوم ماشین‌های نانویی خود تکرارشونده، ایده‌ای است که «اریک درکسلر» در سال 1986 میلادی مطرح نمود. چیزی شبیه به تکثیر سلول‌های سرطانی به روشی غیرقابل کنترل که البته در بیماری سرطان می‌تواند ویرانی ارگانیسم میزبان را به همراه داشته باشد. آن موقع سؤال این بود که آیا نانو ماشین‌ها هم می‌توانند چنین مکانیسمی داشته باشند و اگر پاسخ مثبت است، آینده چگونه خواهد شد؟

اگرچه ممکن است این ایده کمی انتزاعی و عجیب به نظر رسیده و ما دستگاهی که بتواند خود را در آن مقیاس تکرار کند، نداشته باشیم، اما اتوماسیون فرآیندی رباتیک یا «RPA»، می‌تواند به ماشین‌ها یاد دهد که چگونه بدون نظارت انسان، یاد بگیرند و کار کنند. چیزی که نام آن را «یادگیری ماشین خودکار» گذاشته‌اند. یکی از استارت‌آپ‌هایی که به شدت در این حوزه سرمایه‌گذاری نموده و موفقیت‌های نسبی نیز به دست آورده، «DataRobot» است که با وجود تأسیس در سال 2012، بالغ بر 226.4 میلیون دلار سرمایه جذب نموده است. این شرکت، از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین، برای طراحی و توسعه ماشین‌هایی در ابعاد نانو استفاده نموده تا بتواند ماشینی با قابلیت یادگیری خودکار و بدون نظارت پدید آورد. ایده‌ای بسیار هیجان‌انگیز که شاید در آینده‌ای نزدیک، به واقعیت بپیوندد.

گفتنی است، از این ماشین‌های یادگیرنده، می‌توان در حوزه‌های مختلفی از جمله دارورسانی‌های هوشمند، ساخت انواع مدارهای الکترونیکی بسیار کوچک و حتی جراحی‌های بسیار پیچیده استفاده نمود. «دیتا روبوت» با توجه به ارزش قابل‌توجه این ایده و لزوم تلاش‌های بیشتر در خصوص آن، در سال 2016 میلادی، اقدام به اخذ و تملک یک استارت‌آپ دیگر به نام «ParallelM» نموده که در زمینه الگوریتم‌های خود یادگیرنده فعالیت دارد. جالب اینجا است که به تازگی «دیتا روبوت»، استارت‌آپ دیگری به نام «Cursor» را خریداری نموده که در سال 2017 میلادی تأسیس شده و تنها 2 میلیون دلار جذب سرمایه داشته است. این اقدامات، بیانگر عزم جدی این شرکت برای تحقق ایده نانو ماشین‌های خود یادگیرنده است.  

منبع : https://www.nanalyze.com/2019/08/automated-machine-learning-datarobot/

نظر شما