نقل و انتقال دارو توسط ویروس‌های مصنوعی

تاریخ : ۱۳ خرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۳۴۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دانشمندان هلندی جهت حل مشکلات مربوط برای نقل و انتقال دارو به درون سلول‌ها زنده، اقدام به ساخت ویروس‌های مصنوعی کرده‌اند. این ویروس مصنوعی قادر است از دی‌اِن‌ای و مولکول‌های بزرگ در حین ورود آن‌ها به یک سلول، محافظت کند.

ویروس‌ها یکی از ساده‌ترین ساختارهای زیستی بوده و یکی از وسایل نقلیه بسیار مؤثر برای انتقال مواد ژنتیکی به درون سلول‌های میزبان به ‌شمار می‌آیند. بردارهای ویروسی(Viral vectors) چندین سال است که برای انتقال مواد ژنتیکی به درون سلول‌ها استفاده می‌شوند. ولی استفاده از یک ویروس واقعی برای این کار، با چالش‌هایی نظیر پاسخ ایمنی بدن بیمار مواجه می‌باشد. حتی با وجود فناوری‌های امروزی برای بی‌خطر ساختن ویروس‌ها، همچنان ایراداتی وجود دارد که نقل و انتقال را دشوار و حتی خطرناک می‌سازد.
یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان هلندی، با ساختن ویروسی مصنوعی که رفتار نسخه واقعی را تقلید می‌کند، موفق شده‌اند تا ژن‌درمانی و مولکول‌های بزرگ را بدون مواجهه با بسیاری از مشکلات مرتبط با بردارها، به درون سلول‌ها انتقال دهند.
دانشگاه واخنینگن (Wageningen)، لیدن (Leiden) و دانشگاه فنی آیندهوون (Eindhoven)، ازجمله دانشگاه‌های شرکت کننده در این مطالعه تحقیقاتی می‌باشند.
محققان برای ساخت ویروس مصنوعی، پوششی ویروسی از پروتئین ساختند. مشابه عملکرد ویروس‌های طبیعی، این پوشش، لایه‌ای محافظ اطراف مولکول‌های دی‌اِن‌ای ایجاد کرده و امکان انتقال ایمن آن‌ها از میان غشای سلول را فراهم می‌آورد. در مطالعه انجام شده، ویروس مقلد، رفتاری مشابه ویروس موزائیک توتون طبیعی از خود نشان داد.
از ویروس‌های مصنوعی می‌توان به عنوان مدلی برای درک بهتر ویروس‌های طبیعی نیز استفاده کرده و به نوعی آن‌ها را وسیله آزمایش برای توسعه حیات مصنوعی دانست. از این ویروس‌ها همچنین می‌توان در کاربرد‌های زیست‌پزشکی و زیست‌فناوری نظیر انتقال هدفمند نوکلوئیک‌اسید جهت ژن‌درمانی و نیز به عنوان سکویی در علم مواد استفاده کرد.

منبع : http://www.fiercedrugdelivery.com/story/artificial-virus-promises-effective-drug-delivery-and-gene-therapy/2014-09-03

نظر شما