روشی جدید برای تشخیص ویروس‌های تب‌زا از عامل مولد بیماری مالاریا

تاریخ : ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۹۷۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

گروهی از محققان آمریکایی با استفاده از یک روش تشخیصی جدید با نام RT-LAMP توانسته‌اند عامل مولد بیماری مالاریا را از ویروس‌های تب‌زای دیگر تشخیص دهند.

محققان آزمایشگاه ملی ساندیا موفق به دریافت یک کمک هزینه تحقیقاتی برای توسعه یک ابزار تشخیصی شده‌اند که می‌تواند مالاریا را از تب ویروسی متمایز سازد. این کمک‌هزینه دوساله به مبلغ کلی 188،759 دلار توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی اهدا شده و انتظار می‌رود هزینه‌های مرحله اول این تحقیق را که اثبات مفهومی موضوع است، پوشش دهد.
این ابزار تشخیصی مولکولی خواهد توانست عفونت‌های ناشی از ویروس‌های تب‌زای مختلف را از عامل مولد بیماری مالاریا تشخیص دهد. این فناوری به صورت خاص از تکثیر اسید نوکلئیک همدما در لوله بسته برای شناسایی و تشخیص ویروس‌های بومی غرب آفریقا (ابولا، لاسا، تب زرد، چیکونگونیا، دانگی و ویروس‌های نیل) و همچنین پلاسمودیوم فالسیپاروم (Plasmodium falciparum) بهره می‌برد.
رابرت میاگر، محقق ارشد این پروژه در ساندیا می‌گوید ما برای این کار از روش تکثیر RT-LAMP (reverse-transcription loop-mediated isothermal amplification) استفاده کردیم. با وجودی که استفاده از روش LAMP چندتایی در سال 2012 گزارش شده است، اما بنابر گفته میاگر استفاده از این روش هنوز فراگیر نشده است. روش مورد استفاده توسط محققان ساندیا متفاوت بوده و دارای مزایای منحصر به فردی به ویژه در زمینه فعالسازی تکثیر توسط بهبود ایجاد شده در روش تصویربرداری می‌باشد.
با وجودی که بسیاری از محققانی که از روش LAMP استفاده می‌کنند، بر تیرگی یا افزودن یک ماده رنگی همچون SYBR Green متکی هستند، راهکار این گروه بسیار شبیه استفاده از یک فلوئوروفور و یک خاموش‌کننده (quencher) است. میاگر توضیح می‌دهد: «بدین ترتیب عنصر هدفمندی به کار ما اضافه شده و می‌توانیم چندین هدف را به طور همزمان شناسایی کنیم».
بنابر گفته میاگر این گروه در حال نهایی کردن مقاله‌ای هستند که شیمی حاکم بر فرایند تشخیص ویروس نیل غربی و ویروس چیکونگونیا را توصیف می‌کند.
تمام ویروس‌های انتخابی دارای ژنوم مبتنی بر RNA بودند. RNA میان‌سلولی پلاسمودیوم می‌تواند به عنوان یک هدف توسعه یابد، اما پلیمراز DNA نیز در واکنش RT-LAMP درگیر است. بنابراین آنها می‌توانستند به جای RNA، ژنوم مبتنی بر DNA عامل بیماریزا را هدف بگیرند.
میاگر می‌گوید در این روش از حجم‌های میکرولیتری نمونه استفاده می‌شود که از این نظر بیشتر شبیه PCR است تا یک ابزار میکروسیالی. در این ابزار از نمونه مایع برای خیساندن عوامل موجود در کارتریج استفاده می‌شود.
این گروه درخواست ثبت یک اختراع موقت برای شیمی تشخیصی RT-LAMP ارائه داده‌اند. از نظر ارتباط با صنعت آنها در مرحله‌ای هستند که به دنبال شریک علاقه‌مند به استفاده از شیمی تشخیصی LAMP می‌باشند.

منبع : https://www.genomeweb.com/pcr/sandia-researchers-developing-multiplex-assay-differentiating-viral-febrile-illnesses-malaria

نظر شما