نانوزیست‌حسگری با امکان شناسایی سریع و ارزان ویروس آنفولانزا

تاریخ : ۰۹ فروردین ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۲۰۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شناسایی ویروس‌هایی نظیر آنفولانزا دو تا سه روز زمان نیاز دارد و با هزینه بسیار بالایی انجام می‌شود. نانوزیست‌حسگری ساخته شده که می‌تواند این کار را در مدت 2 تا 3 ساعت انجام دهد در حالی که هزینه آن نیز 20 درصد کمتر از روش‌های رایج است.

یک تیم تحقیقاتی از هنگ‌کنگ موفق به ساخت نانوزیست‌حسگری شده که با استفاده از آن می‌توان آنفولانزا را به سرعت شناسایی کرد. با این روش که مبتنی بر انتقال انرژی رزونانس لومینسانس (LRET) است می‌توان ویروس‌هایی مشابه با آنفولانزا را نیز شناسایی کرد. روش LRET موجب شده تا بتوان با حساسیت بسیار بالا وجود ویروس را شناسایی کرد.
محققان این پروژه از دپارتمان فیزیک و مهندسی زیست‌مولکولی دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ این نانوزیست‌حسگر را ساختند که کارکرد بسیار ساده‌ای دارد.
روش‌های زیستی رایج برای شناسایی ویروس آنفولانزا با استفاده از آنالیزهای ژنتیکی انجام می‌شود که در آن واکنش زنجیره‌ای پلیمراز نسخه‌برداری معکوس (RT-PCR) به همراه آرایه ایمونوزوربشن اتصالی به آنزیم (ELISA) استفاده می‌شود. هر دوی این روش‌ها در ایمنولوژی استفاده می‌شود اما به شدت پرهزینه و زمان‌بر بوده و از دقت پایینی برخوردار هستند.
اما این زیست‌حسگر جدید می‌تواند برای تسهیل فرآیند تشخیص بیماری استفاده شود و زمان شناسایی بیماری را کاهش دهد.
شناسایی آنفولانزا با روش‌های رایج بین یک تا سه روز زمان نیاز دارد. با این حسگر جدید، این فرآیند بین دو تا سه ساعت زمان می‌برد که در واقع 10 برابر سریع‌تر از روش‌های رایج مورد استفاده در کیلینیک‌ها است.
علاوه براین، این روش 80 درصد روش‌های رایج هزینه دارد. با این فناوری می‌توان هزینه شناسایی ویروس را کاهش داد و زیست‌حسگرهایی بسیار حساس با هزینه کم و سرعت زیاد تولید کرد.

منبع : http://vaccinenewsdaily.com/stories/510701902-new-nano-biosensor-to-quickly-detect-influenza

نظر شما