راهبرد جدیدی برای مطالعه ویروس‌ها برای ساخت واکسن

تاریخ : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۰۶۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان سوئدی فناوری جدیدی برای مطالعه ساختارهای ویروسی ارائه کردند. با این فناوری امکان مطالعه نانوساختاری زیستی وجود داشته و در نهایت می‌توان واکسن‌ها و داروهای جدید برای مقابله با ویروس‌ها تولید کرد.

فناوری سالیپرو به تازگی در موسسه کارولینسای سوئد به منظور پایدارسازی پروتئین‌های غشایی و مطالعه آن‌ها در محیط لیپیدی ایجاد شده است. سالیپرو همچنین شرایط توسعه‌ی داروهای جدید، آنتی‌بادی‌های درمانی و واکسن‌ها را فراهم می‌کند.
ینس فروآنفلد ازگروه بیوشیمی و بیوفیزیک پزشکی موسسه کارولینسکا می‌گوید: « فناوری سالیپرو کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف دارد. از جمله کاربردهای آن می‌توان به زیست‌شناسی ساختاری، عوامل دارویی و داروها و واکسن‌های مبتنی بر پروتئین اشاره کرد.»
filereader.php?p1=main_6a992d5529f459a44
پروتئین‌های غشایی مورد هدف بیش از 60 درصد داروها در کاربردهای بالینی هستند. پروتئین‌های غشایی ویروس‌ها عوامل کلیدی واکسن‌ها هستند. به همین دلیل پروتئین‌های غشایی در زیست‌شناسی، داروسازی و ساخت‌ واکسن‌ها اهمیت بالایی دارند. اما بررسی این پروتئین‌ها به دلیل ناپایدار بودن مشکل است و محققان این‌پروتئین‌ها را در غشاهایی که از لیپیدهای مختلف ساخته شده‌اند جاسازی می‌کنند.
در اکثر موارد از مواد پاک‌کننده برای استخراج پروتئین استفاده می‌شود. اما استفاده از پاک‌کننده‌ها باعث ناپایداری پروتیین شده و همچنین زیست‌سازگار نیستند. از طرفی پاک‌کننده‌ها محیط لیپیدی لازم برای پروتئین را ندارند.
محققان برای رفع این مشکل از بخش ساپوزین (بخشی از پروتیین که دارای ساختار پایدار می‌باشد) استفاده کرده‌اند. ساپوزین مسئول انتقال لیپید در درون سلول است. از آن جایی که ساپوزین به لیپید‌ها متصل می‌شود، دانشمندان به دنبال روشی برای ساخت نانوذرات لیپیدی مبتنی بر ساپوزین هستند. در ادامه دانشمندان قصد دارند با جاسازی غشاهای شکننده در نانوذرات، این غشاها را پایدار کنند.
محققان نشان دادند که به کمک این روش می‌توان غشا‌های پروتیینی را به صورت سه‌بعدی و با کیفیت بالا به وسیله میکروسکوپ‌های الکترونی انجمادی مطالعه کرد.
پروفسور پر نردلاند از موسسه آسیب‌شناسی و سرطان‌شناسی می‌گوید:« یکی از دستاوردهای مهم فناوری سالیپرو ایجاد شرایط مناسب برای بررسی ساختار ویروس HIV از طریق تثبیت غشاء شکننده پروتئین این ویروس می‌باشد. »
محققان بر این باورند که این فناوری برای سایر ویروس‌ها مانند آنفولانزا، هپاتیت C و ابولا نیز قابل استفاده است.

منبع : http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=34462

نظر شما