تولید آزمایشگاهی باکتری مصنوعی با ۴۷۳ ژن

تاریخ : ۰۴ خرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۸۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موفق به ساخت باکتری مصنوعی شدند که به آنها در تولید مواد شیمیایی نظیر سوخت زیستی کمک می‌کند. این باکتری حاوی 473 ژن است.

محققان موفق به تولید باکتری مصنوعی شدند که می‌تواند مسیر توسعه زندگی مصنوعی را هموار کند. این سلول به گونه‌ای طراحی شده که بتواند حداقل نیازهای خود را برای زندگی تامین کند. همچنین در طراحی این باکتری ملاحظات مورد نظر برای استفاده از آن در درک ساز و کار میکرواورگانیسم‌های دیگر لحاظ شده است.
JCV1-sys3.0 نام این باکتری سنتزی است که دارای حداقل ژن‌های لازم برای تکثیر، حرکت و انجام فعالیت‌های مورد نیاز برای زنده بودن است. این میکرواورگانیسم شامل 473 ژن است در حالی که بدن انسان بیش از 20 هزار ژن دارد.
هر چند محققان این پروژه بیش از 5 سال روی این باکتری تحقیق کرده‌اند اما آنها هنوز از این که یک سوم از این ژن‌ها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند مطمئن نیستند.
درون کدهای ژنتیکی این باکتری مصنوعی، 41 درصد از ژن‌ها حاوی اطلاعات پردازش درون سلول بوده، 18 درصد ساختار سلول را حفظ کرده و 17 درصد نیز مسئول متابولیسم‌های این باکتری هستند. باقی این ژن‌ها اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند.
اگر سلول را همانند یک کامپیوتر تصور کنیم، ژنوم نقش نرم‌افزار را دارد که ساز و کار فعالیت‌های مختلف سلول را مدیریت می‌کند.
کرایگ ونتر از مدیران این پروژه می‌گوید: « ما تلاش کردیم تا گونه جدیدی از موجودات را بسازیم و تا حدی نیز موفق شدیم. 32 درصد از ژن‌های موجود در این باکتری برای حیات او لازم است که ما دقیقا نقش و عملکرد آن را نمی‌دانیم. همه مطالعات بیوانفورماتیک 20 سال گذشته به دنبال این حقیقت بوده که ژن‌های ضروری برای ادامه حیات کدام‌ ژن‌ها هستند.»
ژنوم این باکتری از 8 بخش تشکیل شده است با هم ترکیب شده و یک نوار را تشکیل می‌دهند. این باکتری در سال 2010 ساخته شد اما تفاوت چندانی با نمونه واقعی و طبیعی آن نداشت. اما این باکتری به گونه‌ای تغییر داده شده است که در حال حاضر می‌تواند برای تولید مواد مختلف به دانشمندان کمک کند.


منبع : http://www.techtimes.com/articles/144020/20160324/synthetic-bacteria-cell-advances-artificial-life.htm

نظر شما