ساخت نانوذراتی شبیه ویروس HIV که می‌تواند به عنوان واکسن استفاده شود

تاریخ : ۰۷ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۱۵۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با قراردادن پروتئین‌های سطح ویروس HIV روی نوعی نانوذرات موفق به مهندسی نانوذراتی شدند که شباهت زیادی به ویروس مولد ایدز دارد در حالی که اصلا خطرناک نیست. این نانوذرات می‌تواند به عنوان واکسن ضدایدز مورد استفاده قرار گیرد.

ویروس HIV یکی از مخوف‌ترین ویروس‌های شناخته شده است که هر ساله افراد زیادی را آلوده می‌کند. مقابله با این ویروس با مشکلات زیادی روبرو است. یکی از دلایل این امر، جهش‌پذیری این ویروس است در واقع ویروس با اعمال شرایط مختلف محیطی می‌تواند تغییر شکل دهد. برای مثال این ویروس برای وارد شدن به سلول، تغییر شکل می‌دهد.
اطلاع از این ویژگی‌های ساختاری باید در هنگام تولید واکسن برای مقابله با این ویروس مورد نظر قرار گیرد. از سوی دیگر با تغییر شکل ویروس، ساخت واکسن دشوار می‌شود چرا که باید برای ساختار مشخص ویروس، آنتی‌‌بادی تولید کرد که این تغییر ساختار موجب بروز مشکلاتی در ساخت واکسن می‌شود.
اخیرا محققان با کسب اطلاعات بیشتر درباره ساختار گلیکوپروتئین محاط کننده ویروس HIV، اقدام به ارائه روشی برای مقابله با این ویروس کردند. این گروه تحقیقاتی با الهام از ساختار ویروس مولد ایدز برای این کار اقدام کردند. پژوهشگران این پروژه یک نقطه روی بدنه این ویروس یافتند که این ویروس از طریق آن نقطه به سلول متصل می‌شود.
تصور کنید که اگر بتوان نقطه اتصال ویروس به سلول را پیدا کرد آنگاه امکان ممانعت از اتصال با ویروس فراهم می‌شود.
این گروه تحقیقاتی موفق شدند با تغییرات ژنتیک و دستکاری ماده وراثتی این ویروس، آن را به گونه‌ای اصلاح کنند این لنگرگاه ویروسی کوتاه شده و امکان اتصال به بدن را نداشته باشد. در واقع با این روش می‌توان ویروسی شبیه به ویروس اصلی ساخت با این تفاوت که ناقل بیماری نیست.
در قدم بعد این گروه اقدام به ساخت نانوذراتی کردند که شبیه به HIV است. این نانوذرات شبه ویروسی دارای ساختاری توخالی بوده که در سطح آنها پروتئین‌های ویروسی وجود دارد. پژوهشگران پروتئین‌های اصلی موجود در سطح ویروس را روی این نانوذرات قرار دادند تا یک ویروس تقلبی مصنوعی ایجاد شود. البته روی این نانوذرات نیز پروتئین لنگرکننده که به سلول بدن متصل می‌شود کوتاه در نظر گرفته شده است.
با این کار محققان نانوذرات مهندسی شده شبه ویروس HIV ساختند که می‌تواند نقش واکسن را ایفا کند. نتایج تست‌های آزمایشگاهی موفقیت آمیز بوده است. باید منتظر بود تا نتایج تست‌های روی حیوانات نیز مشخص شود.

منبع : http://techaeris.com/2016/06/30/hiv-mimicking-nanoparticles-help-vaccine-production/

نظر شما