این ویروس می‌تواند داروی شیمی‌درمانی را با خود حمل کند

تاریخ : ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۹۴۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که استفاده از ویروس گیاهی می‌تواند برای رهایش دارو مورد استفاده قرار گیرد. آنها با این روش موفق به مقابله با تومور سرطانی شدند.

محققان دانشگاه کیس وسترن با همکاری محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان دادند که نانوحامل مبتنی بر ویروس گیاهی می‌تواند داروی فنانتریپلاتین را با کارایی بالاتری به تومور سرطانی برساند.
تومور سرطان پستان در موش‌ها با استفاده از این نانوذرات حاوی فنانتریپلاتین مورد درمان قرار گرفت. نتایج نشان داد زمانی که از این نانوذرات برای حمل دارو استفاده شده تومورها 4 برابر کوچکتر از حالتی شدند که از این دارو به تنهایی استفاده شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano منتشر شده است.
نیکول استینمتز از محققان رشته مهندسی زیست‌پزشکی که 10 سال روی استفاده از ویروس‌های گیاهی در بخش پزشکی تحقیق کرده است می‌گوید: « در این پروژه ما موفق به ارائه نانوحاملی شدیم که گزینه مناسبی برای حمل دارو است.»
داروهای مبتنی بر پلاتین برای بیش از نیمی از سرطان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو داروی رایج در این حوزه، سیس پلاتین و کربوپلاتین است. این داروها می‌توانند با DNA سلول‌های سرطانی پیوند ایجاد کرده و مانع از تکثیر انها شوند.
سیس پلاتین تنها روی یک نوع سرطان موثر بوده و در مورد سرطان‌‌های دیگر به دلیل ایجاد عکس العمل از سوی سیستم ایمنی بدن، اثربخشی کمی دارد.
این گروه تحقیقاتی یک یون کلر وارد سیس پلاتین کرده و دریافتند که داروی جدید اتصال بهتری با DNA دارد. این مولکول جدید تنها به یک سایت روی DNA می‌چسبد با این حال باز هم مانع از تکثیر آن خواهد شد.
این گروه تحقیاتی دریافتند که فنانتتریپلاتین تا 40 برابر اثربخش‌تر از پلاتین رایج است که به صورت مستقیم به سلول سرطانی در سرطان‌هایی نظیر ریه، استخوان و پستان تزریق می‌شود. این ماده هیچ گونه عکس العملی از سوی سیستم ایمنی بدن ایجاد نمی‌کند.
این نانوذرات ویروسی گیاه تنباکو برای رهاسازی دارو به تومور سرطانی مناسب است. این ویروس توخالی روی انسان اثرمنفی ندارد و با قطر 4 نانومتری خود، گزینه مناسبی برای حمل دارو است. به دلیل شکل استوانه‌ای که این ویروس دارد، به رگ‌های خونی چسبیده و مانع از دیده شدن توسط سیستم ایمنی بدن می‌شود.

منبع : http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-06/cwru-dcs060816.php

نظر شما