محاسبات شناختی می‌تواند برای «مدیریت پروژه» مناسب باشد

تاریخ : ۰۴ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۲۴۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محاسبات شناختی می‌تواند برای مدیریت پروژه بسیار سودمند باشد به طوری که در مورد خطرات و مسیرهای انجام کار اطلاعات مناسبی در اختیار محققان قرار می‌دهد. این ابزار می‌تواند در مدیریت زمان، هزینه و دامنه کار به ما کمک شایانی کند.

محاسبات شناختی به سرعت در حال توسعه بوده و مسیر خود را برای وارد شدن به فضای شغلی هموار کرده است. این فناوری نوپدید می‌تواند تاثیرات شگرفی روی صنایع مختلف از سلامت و حقوق گرفته تا مالی داشته باشد. این فناوری در حال تغییر فضاهای شغلی بوده و فرصت های شغلی جدیدی نیز با خود به همراه دارد.
IBM پیشتاز این حوزه بوده و به دنبال بهبود توانمندی انسان است، این شرکت ترجیح می‌دهد از واژه هوش کامل شده (augmented intelligence) به جای هوش مصنوعی استفاده کند.
ایده اصلی این است که از محاسبات شناختی برای کمک به انسان استفاده شود، بسیاری از محققان نیز معتقداند که این فناوری دارای این پتانسیل است که ارتباط نزدیک‌تری با انسان داشته باشد.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
محاسبات شناختی دارای زیرمجموعه‌های مختلف نظیر ماشین‌های با قابلیت یادگیری، تشخیص متن به صدا، پردازش زبان طبیعی و تشخیص تصویر است که این فناوری‌ها جملگی می‌توانند به تصمیم گیری بهتر انسان و افزایش بهره‌وری کمک کنند.
بنابراین از محاسبات شناختی می‌توان برای بهبود مدیریت پروژه‌ها استفاده کرد. این فناوری همانند یک مشاور در کنار مدیران قرار می‌گیرد و با خلاقیت و قدرت تحلیل خود می‌تواند اطلاعات بهتری برای تصمیم‌گیری ارائه کند.
یکی از مزایای این فناوری آن است که قادر به خواندن متن و درک صحبت‌ها است بنابراین مدیران پروژه می‌توانند از آن مستقیما سوال بپرسند. با پیشرفت پروژه، این ابزار قادر به کسب تجربه بیشتری شده و می‌تواند توصیه‌های بهتری ارائه کند
مدیریت دامنه یکی دیگر از فضاهایی است که محاسبات شناختی به کمک مدیریت پروژه می‌آید. در حین انجام پروژه زمانی که ما به هدف نزدیک شده‌ایم، این ابزار قادر است با شناختی که از برنامه و دامنه دارد به ما توصیه‌های مناسبی داشته باشد. این ابزار قادر است منابع مورد نیاز ما را از قبل پیش‌بینی کند که این کار با استفاده از مدل‌های تخمینی انجام می شود. محاسبات شناختی قادر است به ما بگوید که آیا پروژه در خطر بوده یا به مسیر بحرانی افتاده است.
تمامی این اطلاعات می‌تواند برای مدیریت پروژه گرانبها بوده و به موفقیت آن بی‌انجامد.

منبع : http://www.cio.com/article/3107317/project-management/how-cognitive-computing-will-change-project-management.html

نظر شما