ویروس دستکاری شده در خدمت شیمی‌درمانی

تاریخ : ۰۴ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۰۰۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ویروس‌ها همیشه بد نیستند، محققان نشان دادند که ویروس می‌تواند به عنوان ابزاری برای حمل داروی شیمی‌درمانی مورد استفاده قرار گیرد، مشروط براین که برای چنین کاری اماده شده باشد.

پژوهشگران با انتشار مقاله‌ای در نشریه ACS Nano نشان دادند که ویروس می‌تواند به عنوان ابزاری برای رهایش دارو مورد استفاده قرار گیرد. محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با همکاری پژوهشگران دانشگاه کیس وسترن نشان دادند که نانوحامل مبتنی بر ویروس گیاهی می‌تواند داروی فنانتریپلاتین را با کارایی بالاتری به تومور سرطانی برساند. تومور سرطان پستان در موش‌ها با استفاده از این نانوذرات حاوی فنانتریپلاتین مورد درمان قرار گرفت. نتایج نشان داد زمانی که از این نانوذرات برای حمل دارو استفاده شده تومورها 4 برابر کوچکتر از حالتی شدند که از این دارو به تنهایی استفاده شود.
نیکول استینمتز از محققان رشته مهندسی زیست‌پزشکی که 10 سال روی استفاده از ویروس‌های گیاهی در بخش پزشکی تحقیق کرده است می‌گوید: « در این پروژه ما موفق به ارائه نانوحاملی شدیم که گزینه مناسبی برای حمل دارو است.»
داروهای مبتنی بر پلاتین برای بیش از نیمی از سرطان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو داروی رایج در این حوزه، سیس پلاتین و کربوپلاتین است. این داروها می‌توانند با DNA سلول‌های سرطانی پیوند ایجاد کرده و مانع از تکثیر انها شوند.
سیس پلاتین تنها روی یک نوع سرطان موثر بوده و در مورد سرطان‌‌های دیگر به دلیل ایجاد عکس العمل از سوی سیستم ایمنی بدن، اثربخشی کمی دارد.
این گروه تحقیقاتی یک یون کلر وارد سیس پلاتین کرده و دریافتند که داروی جدید اتصال بهتری با DNA دارد. این مولکول جدید تنها به یک سایت روی DNA می‌چسبد با این حال باز هم مانع از تکثیر آن خواهد شد.
این گروه تحقیاتی دریافتند که فنانتتریپلاتین تا 40 برابر اثربخش‌تر از پلاتین رایج است که به صورت مستقیم به سلول سرطانی در سرطان‌هایی نظیر ریه، استخوان و پستان تزریق می‌شود. این ماده هیچ گونه عکس العملی از سوی سیستم ایمنی بدن ایجاد نمی‌کند.
این نانوذرات ویروسی گیاه تنباکو برای رهاسازی دارو به تومور سرطانی مناسب است. این ویروس توخالی روی انسان اثرمنفی ندارد و با قطر 4 نانومتری خود، گزینه مناسبی برای حمل دارو است. به دلیل شکل استوانه‌ای که این ویروس دارد، به رگ‌های خونی چسبیده و مانع از دیده شدن توسط سیستم ایمنی بدن می‌شود.

منبع : http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-06/cwru-dcs060816.php

نظر شما