مجوز تست روی نوعی ویروس مهندسی شده توسط وزارت کشاورزی آمریکا

تاریخ : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۹۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برای مقابله با نوعی آفت درختان مرکبات، وزارت کشاورزی آمریکا مجوز آزمایش نوعی ویروس مهندسی شده را صادر کرد. این ویروس پیش از این در مقیاس‌های کوچک مورد آزمایش قرار گرفته است.

وزارت کشاورزی آمریکا اجازه استفاده از نوعی ویروس مهندسی را در یکی از مزارع فلوریدا صادر کرد. این ویروس مهندسی شده حاوی پروتئین دفنسین بوده که موجب مقاومت درختان در برابر آلودگی هانگلونگبینگ (huanglongbing) می شود. هانگلونگیبینگ نوعی آفت گیاهی است روی درختان مرکبات ایجاد می‌شود.
این مزرعه به صورت آزمایشی اقدام به استفاده از این ویروس مهندسی شده می‌کند تا راهکار ارائه شده برای محافظت از درختان مرکبات را مورد بررسی قرار دهد.
این ویروس مهندسی شده توسط دانشگاه فلوریدا طراحی و ساخته شده و این مجوز به نوعی آزمونی برای تست عملکرد آن است. این ویروس حاوی پروتئین دفنسین است که از گیاه اسفناج استخراج می‌شود و می‌تواند برای از بین بردن این آفت مورد استفاده قرار گیرد.
تیم ایریچ از شرکت سوثرن گاردنز که مسئول تحقیقات و تجاری‌سازی این فناوری است می‌گوید: « ما در فاز مفهومی این تحقیقات کار می‌کنیم. لازم است که این فناوری در نواحی مختلفی مورد آزمایش قرار گیرد.»
آفت هانگلونگیبینگ در سال 2005 در آمریکا کشف شد که موجب آسیب زدن مزارع زیادی در ایالت‌های فلوریدا، جرجیا، لوسینیا، تگزاس و کارولینای شمالی شد. این آفت موجب از دست رفتن بیش از 7500 فرصت شغلی در سال می شود و3 بیلیون دلار از درآمد کشاورزان کم می‌کند. این آفت در حدود 30 درصد از درختان مرکبات را در کالیفرنیا از بین برده است.
وزارت کشاورزی آمریکا از سال 2009 بیش از 400 میلیون دلار روی این آفت هزینه کرده است که 57 میلیون دلار آن از سال 2014 روی برنامه تحقیقات بیماری بوده است.
حوزه ویروس‌های مهندسی شده بسیار نوپا بوده و این گروه برای حل مشکل هانگلونگیبینگ به این حوزه مراجعه کرده‌اند. این ویروس مهندسی شده پیش از این در مقیاس بسیار محدود مورد آزمایش قرار گرفته است و قرار است در مقیاس بزرگتر نیز مورد آزمایش قرار گیرد.

منبع : http://www.capitalpress.com/California/20170412/genetically-engineered-citrus-virus-could-be-answer-for-fighting-hlb

نظر شما