گامی به سوی ساخت چشم مصنوعی: نانوپروتزی که می‌تواند به نور پاسخ دهد

تاریخ : ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۵۱۲

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا با همکاری شرکت نانوویژن بیوساینس اقدام به ساخت نانوابزاری کردند که می‌توان از آن برای بازیابی بینایی استفاده کرد. در این ابزار از نانوسیم استفاده شده که در واقع یک قطعه الکترونیکی است که به نور پاسخ می‌دهد.

اخیرا مقاله‌ای با عنوان Towards high-resolution retinal prostheses with direct optical addressing and inductive telemetry در نشریه Journal of Neural Engineering به چاپ رسیده که محققان در آن نشان دادند که چگونه می‌توان از یک قطعه الکترونیکی برای بازیابی بینایی در موش استفاده کرد. در این پروژه که با همکاری شرکت نانوویژن بیوساینس و دانشگاه کالیفرنیا انجام شده محققان موفق به ساخت ابزار الکترونیکی بی‌سیم شدند که می‌توان از آن برای پروتز شبکیه چشم استفاده کرد. نتایج این پروژه می‌تواند یک گام دیگر پزشکان را به بازیابی توانایی پاسخ نرون‌های شبکیه چشم به نور، نزدیک‌تر کند.
در این فناوری از آرایه‌هایی از جنس نانوسیم سیلیکون استفاده شده است که به صورت خودبه‌خودی نسبت به نور و تحریک الکتریکی پاسخ می‌دهد. این نانوسیم‌ها موجب می‌شوند تا پروتز چشم با تفکیک‌پذیری بیشتری به نور پاسخ دهد به طوری که امکان ساخت یک گیرنده نوری متراکم برای شبکیه چشم انسان فراهم می‌شود. این ابزار بدون سیم بوده و می‌تواند اطلاعات را با کارایی بالا انتقال دهد.
این نانوسیم‌های سیلیکونی توانایی بینایی را به تقلید از چشم انسان دارا هستند به طوری که نانوسیم‌ها به صورت شبکه‌ای از الکترودها در آمده و به صورت مستقیم توسط نور فعال می‌شوند. ترجمان مستقیم نور به سیگنال‌های الکتریکی موجب شده مکانیسم کار بسیار ساده باشد و بتوان معماری آن را برای پروتز چشم به کار گرفت. از آنجایی که هدر رفت انرژی در سامانه بی‌سیم بسیار اندک است، بنابراین کارایی این روش افزایش می‌یابد به طوری که 90 درصد از انرزی انتقال یافته برای تحریک به کار می‌رود. با استفاده از یک جفت کویل القائی، هم توان و هم اطلاعات را می‌توان از بیرون از بدن به داخل چشم منتقل کرد. این سامانه قادر به ارسال و دریافت یک بیت اطلاعات در هر دو چرخه از سیگنال RF 13.56 مگاهرتزی است.
این ابزار نانوسیم بی‌سیم ماحصل همکاری مشترک میان محققان دانشگاه کالیفرنیا و شرکت نانوویژن بیوساینس است. سیلویا و اسکات توروگود بنیان‌گذاران شرکت نانوویژن بیوساینس بوده که به دنبال توسعه این فناوری برای استفاده در کلینیک‌ها هستند.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170314081649.htm

نظر شما